ČHMÚ vydal výstrahu. Česko zasáhnou bouřky. Dagmar Honsová uvedla, kde udeří a zda hrozí i povodně

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2021

Letní počasí v Česku sice přináší příjemné teploty, ale právě kvůli nim vzniká vyšší riziko bouřek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal s nimi spojenou výstrahu, která platí pro sedm krajů republiky. "Máme tu teplý, relativně vlhký vzduch a díky tomu teplému vzestupnému proudění se vytváří právě kupovitá oblačnost, ze které se může vytvářet bouřková oblačnost. Bouřky budou mít energii do 20. hodiny," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

ČHMÚ vydal výstrahu nízkého stupně nebezpečí kvůli bouřkám, která je v platnosti od pravého poledne až do večerních hodin. Týká se Jihočeského kraje, Středočeského kraje, Prahy, Libereckého kraje, Ústeckého kraje, Plzeňského kraje a Karlovarského kraje.

"V západní části republiky se mohou během odpoledních hodin vytvářet lokální bouřky z tepla, které mohou být ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami o intenzitě do 30 milimetrů. Nárazy větru se budou držet na 70 km, Včera se nám v bouřkách vyskytly ojediněle i kroupy. Takže výjimečně to může být i o krupobití," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bouřky jsou důsledkem letních teplot, které dorazily do Česka.

"Máme tu teplý, relativně vlhký vzduch a díky tomu teplému vzestupnému proudění se vytváří kupovitá oblačnost, ze které se může vytvářet bouřková oblačnost. Bouřky budou mít energii do 20. hodiny, protože jak se začne ochlazovat, už ji nebudou mít. I během zítřejšího dne se mohou opět vytvářet lokální bouřky. I když tam by měly být srážkové úhrny do 20 milimetrů," objasnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, kdy by měla výstraha ČHMÚ skončit a zda hrozí i nějaké nebezpečí spojené s deštěm.

"Povodně by hrozit neměly, spíše bychom měli být opatrní my, aby nás neskolil nějaký blesk. Takže logicky nevyrážet do přírody a neschovávat se pod stromy," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.