ČHMÚ vydal výstrahu před bouřkami a povodněmi. Meteoroložka popsala, kdy nebezpečné jevy ustanou

Počasí, bouřka - ilustrační snímek
Počasí, bouřka – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před bouřkami a povodněmi. Bouřlivé počasí nás bude provázet až do čtvrtka, a přestože si v pátek od blesků a hromů celé území republiky odpočine, povodně budou stále hrozbou. "Přijde tlaková níže, která přinese místy trvalé srážky po celý den. To povodňové situaci moc napomáhat nebude," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a vysvětlila, jak budou bouřky v následujících dnech postupovat.

Výstraha před silnými bouřkami bude od 13. července platit pro Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina a pro Prahu. Povodňová pohotovost bude platit pro Plzeňský kraj a povodňová bdělost pro Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj a Ústecký kraj.

"Aktuálně silné bouřky očekáváme zítra v odpoledních a nočních hodinách hlavně v západní polovině území. Budou doprovázeny přívalovým deštěm, nárazy větru až 70 km/h a krupobitím. Během středečního dne se budou bouřky přesouvat na východ a během noci ze středy na čtvrtek očekáváme velmi silné bouřky na většině území Česka," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz bouřkové a povodňové nebezpečí meteoroložka Dagmar Honsová.

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu hrozí vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Existuje možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě a možnost průtoků vody přes komunikace.

"Vzhledem k tomu, že nasycenost půdy vodou je v těchto dnech hodně vysoká, bude v reakci na vydatné srážky docházet k vzestupům hladin řek. Na zítřek by měl být na Plzeňsku až druhý stupeň povodňové aktivity. Obávám se, že ačkoliv si v pátek odpočineme od bouřek, přijde tlaková níže, která přinese místy trvalé srážky po celý den. To povodňové situaci moc napomáhat nebude," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.