ČHMÚ vydal výstrahu před mrazem. První sněhová nadílka klepe na dveře. Dagmar Honsová upřesnila, kam až klesnou teploty

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2021

I když z astronomického hlediska už dávno nastal podzim, první říjnové dny přinesly příjemné teplotní maxima, které měly stále nádech léta. To se však dramaticky změní v novém týdnu, kdy se citelně ochladí a dojde dokonce i na sníh. "Do střední Evropy pronikne původem polární vzduch, který přinese další pokles teplot vzduchu. Na vrcholcích hor se déšť začne postupně měnit ve sněžení," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Česko zažívá typické podzimní dny a ochlazení, které nahradilo ještě slunečný a teplotně příjemný začátek října. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro volební víkend výstrahu týkající se nízkého stupně nebezpečí kvůli výskytu mrazu ve vegetačním období, která je platná do pondělních 8 hodin plošně pro celou Českou republiku. Nový pracovní týden pak přinese další ochlazení a v některých místech už dokonce sněhovou nadílku.

"Oblačnosti i srážek začne přibývat hned po víkendu. Do střední Evropy pronikne původem polární vzduch, který přinese další pokles teplot vzduchu. Na vrcholcích hor se déšť začne postupně měnit ve sněžení. To není na horách ve druhé říjnové dekádě nic výjimečného – vloni na horách první sníh napadl už v poslední zářijové dekádě. Zpočátku pondělí bude polojasno, postupně bude od západu docházet k přibývání oblačnosti, místy s přeháňkami. Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C. Odpolední teploty poté vystoupí na 10 až 14 °C. V úterý bude oblačno až zataženo, občasně se může vyskytovat déšť nebo přeháňky. Ranní teploty se budou držet v rozmezí 4 až 0 °C a nastanou četné přízemní mrazíky. Odpolední teploty dosáhnou 8 až 12 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Středa pak podle jejích slov přinese oblačno až zataženo a podobné teploty. "Očekáváme také občasný déšť nebo přeháňky, na horách pak srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, opět se vyskytnou četné přízemní mrazíky. Odpolední teploty pak mezi 7 až 11 °C. Ve čtvrtek bude taktéž oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, na horách pak očekáváme srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty mezi 4 až 0 °C a četné přízemní mrazíky. Odpolední teploty se budou držet v rozmezí 6 až 10 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí to, na jaké teploty se připravit v průběhu týdne.

Žádná výrazná změna oproti předchozím dnům nenastane ani před víkendem. "V pátek bude opět oblačno až zataženo, s tím, že v některých částech republiky očekáváme déšť nebo přeháňky a na horách dojde na srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty budou stejné, tedy 4 až 0 °C a znovu je třeba počítat s četnými přízemními mrazíky. Odpolední teploty se budou držet v rozmezí 6 až 10 °C. Ani víkend pak nebude příliš jiný," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.