ČHMÚ vydal výstrahu. Udeří přívalové bleskové povodně, říká Dagmar Honsová. Upřesnila, kde hrozí

Povodně – Ilustrační snímek
Povodně – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

Tropické dny nepřináší pouze vysoké teploty, které šplhají nad 30 °C, ale také rizika výskytu silných bouřek a přívalových dešťů - ty pak mohou být důsledkem povodní. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se právě vzestupu hladiny vodních toků. "Jedná se o přívalové bleskové povodně a je to dáno tím, že v bouřkách mohou být velmi intenzivní srážky až 50 milimetrů. Pokud se trefí tam, kde už pršelo v minulých dnech a kde se nachází nějaký menší potok, může dojít k rozvodnění až na 2. stupeň povodňové aktivity," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední dny by se daly přirovnat k ohnivé výhni, kdy teploty atakovaly až 35 °C. Záchranáři měli nespočet výjezdů a řešili především kolapsy z horka. Vysoké teploty předznamenaly také silné bouřky a déšť, který stojí za výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu kvůli vysokému stupni nebezpečí v souvislosti s povodněmi.

"Jedná se o přívalové bleskové povodně a je to dáno právě tím, že v bouřkách mohou být velmi intenzivní srážky až 50 milimetrů. Pokud se trefí tam, kde už pršelo v minulých dnech a kde se nachází nějaký menší potok, může dojít k rozvodnění až na 2. stupeň povodňové aktivity. Od pondělí se v ranních a dopoledních hodinách setkáváme s místy, kde je 1. nebo přechodně 2. stupeň povodňové aktivity," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že výstraha ČHMÚ se týká především několika krajů a nejde o celorepublikové varování.

Českou republiku zasáhla vlna bouřek a lokálních přívalových deštů, které přinesly škody n...

Výstraha platí až do pátku 25. června do 11 hodin celkem pro sedm krajů. "Týká se hlavně Prahy, Středočeského kraje, Plzeňského kraje, Libereckého kraje, částečně Jihočeského kraje, Pardubického a Královéhradeckého kraje," dodala odbornice na počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu