ČHMÚ vydal výstrahu. Udeří přívalové bleskové povodně, říká Dagmar Honsová. Upřesnila, kde hrozí

Povodně - Ilustrační snímek
Povodně – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

Tropické dny nepřináší pouze vysoké teploty, které šplhají nad 30 °C, ale také rizika výskytu silných bouřek a přívalových dešťů - ty pak mohou být důsledkem povodní. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se právě vzestupu hladiny vodních toků. "Jedná se o přívalové bleskové povodně a je to dáno tím, že v bouřkách mohou být velmi intenzivní srážky až 50 milimetrů. Pokud se trefí tam, kde už pršelo v minulých dnech a kde se nachází nějaký menší potok, může dojít k rozvodnění až na 2. stupeň povodňové aktivity," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední dny by se daly přirovnat k ohnivé výhni, kdy teploty atakovaly až 35 °C. Záchranáři měli nespočet výjezdů a řešili především kolapsy z horka. Vysoké teploty předznamenaly také silné bouřky a déšť, který stojí za výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu kvůli vysokému stupni nebezpečí v souvislosti s povodněmi.

"Jedná se o přívalové bleskové povodně a je to dáno právě tím, že v bouřkách mohou být velmi intenzivní srážky až 50 milimetrů. Pokud se trefí tam, kde už pršelo v minulých dnech a kde se nachází nějaký menší potok, může dojít k rozvodnění až na 2. stupeň povodňové aktivity. Od pondělí se v ranních a dopoledních hodinách setkáváme s místy, kde je 1. nebo přechodně 2. stupeň povodňové aktivity," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že výstraha ČHMÚ se týká především několika krajů a nejde o celorepublikové varování.

Česko za sebou má ojediněle tropickou noc, kdy teploty neklesly pod 20 °C. To odpovídá i s...

Výstraha platí až do pátku 25. června do 11 hodin celkem pro sedm krajů. "Týká se hlavně Prahy, Středočeského kraje, Plzeňského kraje, Libereckého kraje, částečně Jihočeského kraje, Pardubického a Královéhradeckého kraje," dodala odbornice na počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.