ČHMÚ vydalo několik výstrah. Přijde sníh, ochlazení a silný vítr. Teploty spadnou, říká meteoroložka

Ilustrační snímek - počasí v Česku
Ilustrační snímek – počasí v Česku
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 4. 2021

Počasí ukazuje, že nastal měsíc duben. Teploty se v pracovním týdnu vyšplhaly až k první letošní letní »pětadvacítce«, ale před svátečním víkendem došlo k ochlazení. Velikonoce se tak nesou v duchu deštivých a zamračených dnů, které lidé tráví většinou v teple domova. Situace se ale nezmění ani od Velikonočního pondělí a na horách se mohou vyskytnout dokonce sněhové srážky. "V nižších polohách bude postupně přibývat také oblačnosti s deštěm," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Nový týden nebude připomínat ani zdaleka minulý, kdy docházelo k teplotním rekordům, a v Česku byly naměřeny dokonce až letní teploty. Během povelikonočních dnů se naopak ochladí a bude většinou oblačno. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahy, které platí na téměř celém území – s výjimkou části Jihomoravského kraje. Nízký stupeň nebezpečí se týká tvorby námrazy, sněhových srážek a silného větru.

"V týdnu očekáváme přechodně od vyšších poloh srážky sněhové. V nižších polohách bude postupně přibývat oblačnosti s deštěm, na horách se pak přidá sněžení. Denní teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi 6 až 14°C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v pondělí celé území republiky zasáhne silný vítr, který může v horských oblastech dosahovat až 110 km/h, což je 11. stupeň na Beafortově stupnici, podle které se jedná o mohutnou vichřici.

Na Velikonoční pondělí přijde ze severozápadu studená fronta a podle dat Českého hydrometeorologického ústavu bude vítr dosahovat v nižších polohách 55 až 70 km/h. Při něm může docházet k lámání větví a chůze proti němu je velmi obtížná. Výstraha ČHMÚ přitom platí od pondělního rána až do večera, v čase mezi 7. až 21. hodinou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.