Chorobná obava z pátku 13. se nazývá paraskavedekatriafobie. Psychiatr promluvil o významu
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Na letošní rok připadají dva pátky třináctého. První byl už v březnu a druhý je v listopadu. A právě tento až magický den s třináctkou den si lidé po staletí spojují s velmi silnou pověrou. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13. Pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický odhalil, že nejde ani tak o nemoc, ale spíše vtíravou myšlenku.
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Na letošní rok připadají dva pátky třináctého. První byl už v březnu a druhý je v listopadu. A právě tento až magický den s třináctkou den si lidé po staletí spojují s velmi silnou pověrou, která nahání strach. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo také friggatriskaidekafobie a jedná se o formu fobie z čísla 13. Pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický odhalil, že nejde ani tak o nemoc, ale spíše vtíravou myšlenku.
"Paraskavedekatriafobie není nemoc. Spíše je to vtíravá myšlenka. Objevuje se to velmi zřídka a sám osobně jsem ji nikdy u pacienta nezaznamenal. Ale zažil jsem řadu pacientů, kteří z čísel mají obavy. V některých hotelech nemají kvůli pověrčivosti hostů třeba číslo třináct. Nejde o významnou chorobu, ale spíše obavu. Ale existují lidé, kteří takovou pověru silně vnímají, ale je to stejné jako vyjít z bytu levou či pravou nohou, nebo se chytnut za knoflík, když vidí kominíka a podobně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.
Fobie označující chorobný strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Postižení se obávají jakékoliv přítomnosti čísla třináct – 13. den v měsíci je pro ně nešťastný, nemohou bydlet v hotelovém pokoji s tímto číslem a podobně.
Traduje se, že pátek třináctého je dnem nehod, nešťastných a nepříjemných událostí a rozhodně bychom si právě v onen den měli dávat velký pozor.
Původ pověry vznikl na Velký pátek, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista, jak už je známo, zradil.
Zcela reálný základ, kdy pověra vznikla, se datuje k pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. Tato pověra nás tedy pronásleduje už 711 let.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.