Chorvatsko změnilo podmínky pro vstup do země. Mluvčí cestovní kanceláře věří, že Češi testy přijmou

Chorvatsko - ilustrační foto
Chorvatsko – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

Turisté z České republiky se budou muset nově v Chorvatsku na hranicích prokazovat covidovými certifikáty. Dosud mohli cestovat do země bez omezení. Změna přišla nečekaně na začátku prázdnin. Zaskočen chorvatským postupem je i premiér Andrej Babiš, ten vyjádřil naději, že chorvatská strana bude tolerantní. "Každý si nyní musí opatřit covidový certifikát nebo potvrzení. Testy jsou velmi dostupné," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí CK Alexandria Petr Šatný s tím, že Češi dovolené rušit nebudou a povinnost testovat se přijmou.

Pro české turisty, kteří počítali s tím, že do Chorvatska se podívají pouze na občanku, začaly komplikace. Od 1. července se turisté z České republiky budou muset na hranicích prokazovat covidovými certifikáty. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek uvedl, že 1. července ještě bude chorvatská strana shovívavá, pravidla začne rázně vyžadovat od 2. července.

"Oni to zdůvodňují tím, že od 1. července platí covid pas, takže principiálně se ty podmínky nezměnily. Ale změnilo se, že už tam není možné jet na občanku, ale je potřeba mít covid pas," sdělil novinářům ve čtvrtek ráno premiér Andrej Babiš, kterého změna postoje zaskočila.

Chorvatsko podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka rozhodlo o změně narychlo v noci. Platí ale dříve dojednaná pravidla vstupu, a to 22 dnů po první dávce očkování proti covidu-19, negativní test nebo prodělání nemoci. Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle Kulhánka do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

Podle cestovních kanceláří mezi turisty panika nenastala. Lidé se přizpůsobí novým pravidlům. "Věřím, že ve velké míře to české turisty neovlivní. Každý si nyní musí opatřit covidový certifikát nebo potvrzení. Testy jsou velmi dostupné, vyřízení není časovým ani finančním problémem. Věřím, že přes tuto komplikaci se Češi přenesou. Kvůli této nepříjemnosti snad nikdo zájezdy a dovolené rušit nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí CK Alexandria Petr Šatný.

"Letos je zájem o dovolenou v Chorvatsku výraznější větší, než byl v loňském roce. Určitě tomu pomáhá fakt, že se uvolňují opatření a restrikce spojené s covidem. Z hlediska dovolené prostřednictvím vlastní dopravy patří Chorvatsko společně s Itálií k letním stálicím. Zájem v posledních týdnech výrazně roste. Záleží na typu ubytování, které člověk zvolí. Pokud bydlí v hotelu, tam je klientům k dispozici dezinfekce, pravidelně se čistí veřejné prostory a lidé se snaží dodržovat rozestupy v místech, kde se jich potkává více. U Chorvatska jezdí řada lidí také do soukromých apartmánů, kde ani nemusí omezení nějak výrazně zaznamenat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Byl to boj trpaslíka s obrem. Tak se dá shrnout nedělní utkání, v němž česká fotbalová rep...

Od 1. července vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.