Chřestýš z Jenštejna napadl osmiletou dívku a zmizel. Může se jednat o suché kousnutí, naznačil expert

Jenštejn
Jenštejn
Foto: archiv ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

V pátek kolem 17. hodiny osmiletá dívka z Jenštejna nahlásila, že ji na zahradě něco kouslo. Podle lékařů se zřejmě jedná o útok chřestýše. Hada hledají experti i hasiči. "Po hadovi pátrá asi 15 lidí. Místní se domnívají, že had v tomto počasí někam zalezl," uvedl přímo z Jenštejna redaktor ŽivotvČesku.cz. O útoku hada se vyjádřil také expert. "Dospělí hadi umí jed dávkovat," uvedl chovatel plazů Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

K nešťastné události došlo v pátek kolem 17. hodiny. Dívku zřejmě kousl had, který se objevil u jednoho z domů. První zprávy z nemocnice hovoří o tom, že by se mělo jednat o cca dvoumetrového chřestýše.

"Dokud hada nikdo neviděl, tak je těžké spekulovat, o jaký se jedná druh či o jeho velikosti. Pokud by šlo skutečně o chřestýše, tak musel někomu utéct velmi čerstvě. Ten had v takovém počasí nemá moc šancí, musí zalézt někam, kde je teplo, třeba se odplazit někam do kotelny," uvedl chovatel plazů Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

"Je možné, že dívku kousl, ale nepustil jed. Pak se jedná o tzv. suché kousnutí. Nebo pustil málo jedu, nebo pustil jed pouze jedním zubem. Mládě na první kousnutí vypotřebuje celou dávku, ale dospělec umí jed dávkovat," dodal Zavadil s tím, že v přírodě si hadi jed šetří.

Herpetolog Karel Kerouš pro Novinky.cz uvedl, že dívka měla štěstí, že ji had kousl přes botu a do těla pustil jen část jedu. Také Kerouš si netroufá určit, že jde určitě o chřestýše. Zvíře bude podle experta velké a má zřejmě až 3 cm dlouhé zuby. Herpetolog to odhaduje podle rány, kterou viděl na fotografii

Pátrání po hadovi v Jenštejně pokračovalo i během sobotního dopoledne. Místní nepanikaří, ale shodují se, že by bylo dobré hada najít. Na místě jsou hasiči z Mladé Boleslavi. Starosta obce Norbert Havlíček uvedl, že v Jenštejně zasahuje také herpetolog.

"Po hadovi pátrá asi 15 lidí. Místní se domnívají, že had v tomto počasí někam zalezl," uvedl přímo z Jenštejna náš redaktor.

"Udělal bych akční rádius od místa útoku, třeba takových 500 metrů. A začal bych zjišťovat, kdo v tom místě chová tato zvířata," dodal pro ŽivotvČesku.cz chovatel plazů Zavadil. Do sobotního dopoledne ale žádný chovatel nenahlásil, že mu plaz chybí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.