Chudoba v ČR: Inflace dál stoupá, dostala se už na 16 procent. Ekonom Štěpán Křeček uvedl, kdy nastane zlom a životní úroveň Čechů začne růst

Zdražování, inflace - Ilustrační snímek
Zdražování, inflace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

Česká národní banka odhadovala 14,9 procenta, ekonomové několik desetin nad 15 procent, realita je rovných 16 procent. Údaje o květnové inflaci zveřejnil v pátek Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že číslo nejvíce ovlivnily především ceny bydlení a dražší potraviny. Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček (33) pro ŽivotvČesku.cz nastínil, kdy se situace změní a Češi se zase budou mít lépe.

Růst inflace zrychluje, z dubnových 14,2 procenta spotřebitelské ceny v Česku stouply na 16 procent. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil ČSÚ. Hodnota se tak ještě více přiblížila k prosinci 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Ekonomové navíc čekají další nárůst v tomto i příštím měsíci.

"Proti dubnu se inflace zvýšila především v důsledku růstu cen potravin," uvedl na webu ČSÚ ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Maso za měsíc podle něj zdražilo o pět procent, chleba a ovoce o víc než 4,5 procenta. Ceny polotučného trvanlivého mléka, vajec a másla vyskočily o víc než desetinu, brambor o 12 procent.

Odpověď na otázku, kdy přijde zlom a trend se obrátí, poskytl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. "Myslím, že v příštím roce inflaci srazíme na jednociferné hodnoty a potom v roce 2024 se vrátíme ke dvěma procentům. Bavíme se tedy o dvou letech, pak bychom se z toho měli dostat ven," uvedl.  

Potraviny a nealkoholické nápoje v květnu meziročně zdražily o 15,1 procenta, u bydlení si lidé připlatili hlavně za energie. Ceny zemního plynu byly meziročně vyšší o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta, elektřiny o 30,8 procenta, tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta víc než před rokem. "Ceny zboží úhrnem vzrostly o 17,7 procenta a ceny služeb o 13,1 procenta," stojí na webu ČSÚ.

Podle Štěpána Křečka je aktuálně důležité, že se v České republice udržuje nízká nezaměstnanost. "Ta tlačí na růst mezd, a jestliže to tempo růstu mezd bude dosahovat současných úrovní, tak potom mzdy i v reálu začnou růst poměrně rychle a zase se bude životní úroveň Čechů zvyšovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.