Reklama:

Chudoba v ČR: Nedostatek peněz řeší stále více lidí. Odborníci poradili, jak si lze přivydělat téměř bez práce

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Mnoho Čechů nezažívá po finanční stránce zrovna příznivé období. Inflace a ceny letí vzhůru a přidáno v zaměstnání dostane málokdo. Přesto existuje hned několik způsobů, jak si navýšit rodinný rozpočet bez nutnosti shánění druhé práce nebo přidávání dalších směn. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila odborníky, kteří se k situaci vyjádřili a přidali i pár tipů, jak se s tíživou ekonomickou situací vypořádat.

Reklama:

Mnoho lidí nyní nemá peněz nazbyt a doslova otáčí každou korunu. Náklady na energie, dopravu i potraviny stále stoupají. S radami, jak si přivydělat skoro bez práce, přispěli pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička a sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Na začátku se stačí rozhlédnout po domě nebo bytě, či se podívat do sklepa a podobně. Každý člověk má spoustu věcí, které nepotřebuje a nepoužívá je. V mnoha případech se tak lidé zbavují třeba nevhodných dárků. "Prodat se dá oblečení, které leží už roky ve skříni bez povšimnutí, ale také domácí elektronika, nábytek nebo knihy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

Jeho slova potvrdil také známý firemní sociolog a pedagog Vojtěch Bednář. "My Češi jsme velice vynalézaví, co se (při)výdělků týče. Inzertní noviny, portály a funkce sociálních sítí by o tom mohly vyprávět své," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Ti, co mají to štěstí a vlastní chatu nebo jinou nemovitost, ji mohou nabídnout k pronájmu přes známé ubytovací aplikace. "Pronájem volných prostor může přinést hezký přivýdělek. Hlavně v zahraničí je pak populární takzvaný time-sharing neboli užívání nemovitosti nebo její části na konkrétní časový úsek," doporučil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Jednu radu má ekonom i pro důchodce, kteří mají více volného času a jsou flexibilní. "Mohou dělat kompars. Je to také skoro bez práce, stačí, že někam dojedou a trpělivě to tam odsedí," popsal další možnost přivýdělku Petr Studnička.

Co se týká rodin s malými dětmi, ty by měly využívat slevu na vyživovanou manželku či manžela. "Pokud příjmy vyživované osoby, do kterých se ale nezapočítává rodičovský příspěvek, nepřesáhnou 68 tisíc ročně, vzniká zde nárok na slevu na dani ve výši 24 840 korun. A to už je částka, která se v domácím rozpočtu neztratí," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom s tím, že mnoho rodin na danou slevu zapomíná.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: