Chudoba v ČR: Poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček odhadl, jaká bude výše inflace za srpen. Spotřební koš zdraží o pětinu, predikuje

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2022

Inflace je postupně a čím dál více noční můrou všech Čechů a rozhodně, jak se zdá, nemá v plánu polevovat. Alespoň v současnosti. Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční inflace v České republice v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Nyní se očekává, jaká budou data za srpen. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra v ekonomické oblasti Štěpána Křečka, zda by odhadl, jaká výše inflace bude za uplynulý měsíc.

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na červencových 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Úhrnem ceny zboží proti loňskému sedmému měsíci vzrostly o pětinu a ceny služeb o 14 procent.

Co se dá očekávat od srpna, se pokusil na dotaz redakce nastínit zkušený a respektovaný ekonom. "Poslední známá data vyšla 10. srpna, to bylo za červenec, takže v první polovině září se dozvíme data za srpen. Nicméně z dosavadního vývoje je patrné, že inflace na meziroční bázi dále narůstá, ale tempo růstu se zpomaluje. Lze očekávat, že něco podobného bude pokračovat i v následujících měsících. Osobně odhaduji, že bychom se měli dostat za srpen někam k úrovni 18 procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček svůj pohled na vývoj inflace za srpen.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. 

Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat ČSÚ nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Po másle peněženky nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny. Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.

"Pokud jde o data za srpen, tak zmíněných 18 procent znamená, že jde o velmi vysokou míru inflace s tím, že v průměru spotřební koš zdraží takřka o pětinu. Nejdůležitější položkou ve zdražování se stávají nájmy, do kterých lze zahrnout i ceny energií," dodal pro ŽivotvČesku.cz v rámci odhadu srpnové inflace respektovaný odborník v ekonomické oblasti a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.