Reklama:

Chudoba v ČR si brousí drápky. 94 procent zaměstnanců může počítat s propadem životní úrovně, říká ekonom Štěpán Křeček. Vysvětlil důvod

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2022

Bankovní rada České národní banky ve středu zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak stoupla na sedm procent. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávání. V květnu překonala dokonce hranici 15 procent. Podle ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (58) bude mít inflace dopad prakticky na každého Čecha. V nevýhodě navíc oproti věřitelům jsou dlužníci. "Pokud jde o dlužníky, tak tam je ta situace ještě horší, protože se u nich propojuje snížená životní úroveň a zvýšení splátek jejich dluhů," uvedl Štěpán Křeček s tím, že propad životní úrovně zaznamená zhruba 94 procent zaměstnanců.

Reklama:

Šlo o celkem sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Růst sazeb podle ekonomů odpovídal očekávání finančního trhu. "Zvýšení úrokových sazeb je reakcí na pokračující výrazný nárůst inflačních tlaků v české ekonomice," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok s tím, že další kroky se budou odvíjet od přicházejících nových informací a nových prognóz ČNB ohledně dalšího vývoje ekonomiky.

V posledních měsících rostou ceny úplně všude. Na vině přitom nejsou jen drahé energie a vstupní suroviny. Podle ekonoma Štěpána Křečka se současný trend růstu spotřebitelského zboží dotkne prakticky každého.

Reklama:

"Samozřejmě, že pořád jsou úrokové sazby pod úrovní inflace, takže ani zvýšené úrokové sazby neochrání naše úspory před znehodnocováním. Pro dlužníky další růst úrokových sazeb bude znamenat zvýšení splátek, takže bezpochyby to je rozhodnutí, které někomu pomůže, někomu uškodí, ale v zásadě nelze říct, že by na tom někdo zbohatl, protože situace je jak pro věřitele, tak dlužníky velice neuspokojivá. A pokud jde o výhled do budoucna, tak inflační tlaky neslábnou, jsou pořád velice silné, obávám se, že při těchto sazbách spadne naše ekonomika do recese. A nastane tady velice nepříjemná situace, kdy nebudeme schopni porazit inflaci, ale v zásadě tady bude ekonomická recese, takže vznikne stagflace, které jsme se chtěli vyhnout," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček.

Odhady, na kterém čísle se inflace zastaví a kdy, se různí. Obecně se traduje, že inflaci se podaří zkrotit teprve v momentě, kdy začnou být rostoucí ceny pro část domácností problém.

"Můžeme říct, že drtivá většina Čechů bude mít v tomto období sníženou životní úroveň. Týká se to jak lidí, kteří mají nějaké úspory, tak těm se sníží životní úroveň, protože se jim úspory znehodnocují. Jen málokdo dokáže v současné době inflaci porazit. Pokud jde o dlužníky, tak tam je ta situace ještě horší, protože se u nich propojuje snížená životní úroveň a zvýšení splátek jejich dluhů. A jinak lze říci, že drtivá většina zaměstnanců, v tuto chvíli to vypadá, že 94 procent zaměstnanců bude mít nižší růst mezd, než je inflace. Tedy si za tu mzdu koupí méně, než byli zvyklí, tím pádem se jim propadne životní úroveň," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: