Čínská vakcína funguje na jiném principu než Moderna či Pfizer. Virus se získá od nakaženého, říká bioložka

Viroložka Ruth Tachezy
Viroložka Ruth Tachezy
Foto: Se svolením BIOCEV
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) na popud premiéra Andreje Babiše (66) požádal Čínu, aby do České republiky dodala vakcínu Sinopharm. Proti čínské vakcíně se vymezuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). Vadí mu, že vakcína neprošla přes evropský schvalovací proces. Molekulární bioložka Ruth Tachezy pro ŽivotvČesku.cz popsala, na jakém principu čínská vakcína funguje. "Je to vakcína klasického typu, virus získáte z infikovaného jedince. Moderna či Pfizer se připravují synteticky," uvedla bioložka pro ŽivotvČesku.cz.

V České republice existuje snaha získat čínskou vakcínu. Prosazuje to zejména prezident Miloš Zeman a jeho okolí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se čínské (i ruské) vakcíně v tuto chvíli brání, nelíbí se mu, že vakcína nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou. Čínská vakcína ale už používána v Evropě je, bez unijní registrace ji nasadilo Maďarsko.

Vystudovaná molekulární bioložka a viroložka Ruth Tachezy vysvětlila, na jakém principu čínská vakcína funguje. Virus se získává přímo z infikovaného jedince, Moderna a Pfizer/BioNTech se připravují synteticky.

"Vakcína Sinopharm i Sinovac patří mezi inaktivované vakcíny, tedy vakcíny klasického typu, kdy daný virus získaný z infikovaného jedince namnožíte na buňkách, chemicky či fyzikálně inaktivujete, aby se v našem organismu nemnožil. Tento virus pak aplikujete jako vakcínu. Virus je schopný vstoupit do buněk a iniciovat imunitní odpověď organismu, ale není schopny vyvolat onemocnění. Pro přípravu vakcín je třeba mít speciální BSL3 prostory, výroba je relativně zdlouhavá a pružnost změny vakcíny při nové variantě viru je omezena. Obvykle též tyto vakcíny vyžadují více dávek," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Ruth Tachezy.

Moderna či Pfizer/BioNTech se připravují synteticky a je možná relativně rychlá úprava vakcín. S úpravou očkovací látky se počítá tehdy, pokud by měl koronavirus ve společnosti dále mutovat.

"Moderna či Pfizer jsou genomové mRNA vakcíny, které se připravují synteticky. Vstupují po aplikaci do buněk, kde se z nich vytvoří virový protein, proti němuž následně zareaguje imunitní system. Jejich výroba je též rychlá a úprava vakcín proti novým variantám relativně snadná," dodala expertka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.