Cítil jsem strach a nemohl se pohnout, říká Jindřich Forejt o kolapsu. Slova podpory přišla z Hradu

Bývalý protokolář Jindřich Forejt
Bývalý protokolář Jindřich Forejt
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Na začátku března letošního roku to s bývalým hradním protokolářem Jindřichem Forejtem (43) vypadalo po zdravotní stránce velmi špatně a skončil v umělém spánku. Nyní poprvé promluvil o tom, jak v nemocnici bojoval o život. Z nejhoršího je velký znalec evropských královských rodin venku, což s potěšením kvitovali také na Hradě. "Je dobré znamení, že Jindřich už plánuje budoucnost," sdělil pro ŽivotvČesku.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Stav velkého znalce britské královské rodiny a blízkého přítele exprezidenta Václava Klause byl na začátku března velmi špatný. Některá média dokonce v kritické dny spekulovala, že pozemská pouť bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta je u konce. Tehdy smutnou zprávu potvrdil také exministr kultury Daniel Herman.

Staré pořekadlo říká, že koho lidé ústně »​pohřbí«, ten nakonec přežije všechny. Jindřich Forejt promluvil nyní pro deník Blesk o tom, že se cítí mnohem lépe.

"Když jsem se probudil, viděl jsem kolem sebe prostředí, které jasně indikovalo, že jsem v nemocnici. Ten první pocit byl strach. Intuitivně jsem zkoušel pohnout rukou, nohou. Řeč jsem zkoušet nemohl, protože jsem měl tracheostomii. Tak jsem zkoušel mozek a paměť, protože jsem pochopil, že jsem v nějakém vážném stavu. Jakmile to šlo, tak jsem primáře ubezpečil, že mysl je v pořádku a že mu dokážu vyjmenovat klidně následnictví britského trůnu, pokud na tom bude trvat," řekl o prvních pocitech v nemocnici Jindřich Forejt.

"Je v rekonvalescenci po mrtvici, do práce se ještě nevrátil," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s tím, že nechce a nemůže předjímat, jak návrat do plnohodnotného života bude v případě Jindřicha Forejta probíhat.

"Jsem v rizikovém věku, kdy se tyhle příhody objevují. Souvisí to se způsobem života a stresem, což nijak neumenšil ten rok covidu. No a pak také s vysokým tlakem. Ale prognóza je momentálně dobrá. Navíc jsem ve znamení Štíra, což znamená, že když se zakousnu, snažím se vší silou dostat tam, kde bych měl být," usmál se Jindřich Forejt s tím, že umí bojovat.

Velkou vůli k životu ocenil také mluvčí prezidenta Miloše Zemana. "Ještě jsme spolu nemluvili, ale četl jsem rozhovor. Jsem rád za jednu věc - že už Jindřich plánuje budoucnost. A to je moc dobré znamení. Proto Jindřichovi přeji, aby se mu po rekonvalescenci jeho sny splnily," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček.

Jindřich Forejt v rozhovoru pro Blesk také popsal, jak probíhalo osudové odpoledne. Byla sobota, Jindřich Forejt si dal oběd a pak ho začala bolet hlava. "Byl jsem doma sám a zavolal jsem si záchranku. Pak jsem znovu usnul, neboli omdlel," popsal bývalý protokolář s tím, že měl krvácení do té části mozku, které ovlivňuje pohybové ústrojí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.