Cizinci od soboty smí do ČR pouze z nezbytných důvodů. Odborník kvůli mutacím viru rozhodnutí chválí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Od páteční půlnoci na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Na čtvrtečním zasedání o zákazu rozhodla vláda, dnes o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) jde o dobré rozhodnutí.

Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. "Opatření schvaluji. Čím pomaleji k nám budou přicházet nové infekčnější varianty, tím pro naše občany lépe. V současnosti je situace v celé Evropě velmi dramatická, a v zemích s přeplněnými nemocnicemi, mezi které patří i Česko, je dramatická dvojnásob," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Kabinet podle usnesení zakázal pobyt cizinců v ČR s výjimkami v případě cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.