Článek 66 ústavy: Politolog vysvětlil, jak funguje. Je to vůbec poprvé, co se o aktivaci opatření bude hlasovat, říká

Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77) je nadále nejistá. I když se Kancelář prezidenta republiky zpočátku snažila budit dojem, že nejde o nic vážného, na základě vyjádření Ústřední vojenské nemocnice je jisté, že hlavu státu sužují važné zdravotní problémy. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (61) je blízko k aktivaci článku 66 ústavy. Ten by měl dočasně či trvale zbavit hlavu státu pravomocí. "Jak přesně bude opatření uvedeno do praxe, je nyní těžké říci. Záleží na přesné formulaci, na které se obě komory shodnou. Zatím se to ale nikdy nestalo, a tak na to v tuhle chvíli nikdo neumí odpovědět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Článek 66 Ústavy ČR osvětluje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele, a to v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Ale také se tato pravidla mohou uplatnit v situaci, »nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát«. Aby byl článek skutečně schválen, je třeba, aby pro takovou variantu hlasovala nadpoloviční většina poslanců i senátorů.

"Momentálně je třeba počkat na 8. listopad, kdy se poprvé sejdou noví poslanci. Do té doby není možné článek 66 aktivovat, protože současné osazenstvo Sněmovny to již nestihne. Pokud k tomu dojde, a nyní předpokládáme, že ano, velmi pravděpodobně vejde v platnost s okamžitým účinkem. Záleží samozřejmě na tom, jak konkrétně zástupci obou komor naformulují odůvodnění, proč se uchylují k tomuto kroku. Jak přesně to bude poté vypadat, teprve uvidíme, protože je to vůbec poprvé, co se o aktivaci tohoto opatření bude hlasovat," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

"Prezidentovi v takovou chvíli zůstává jeho funkce, ale nevykonává žádnou ze svých pracovních povinností. Vládnou za něj úředníci a jeho role je čistě formální," vysvětlil politolog. Jak dlouho takový stav bude trvat, v tuto chvíli nelze přesně určit.

"Aktivace článku č. 66 není nijak časově omezená, takže čistě teoreticky může trvat až do konce funkčního období pana prezidenta. Samozřejmě v případě, kdy by se jeho zdravotní stav zlepšil, je možné článek opět deaktivovat. K tomu již stačí souhlas pouze jedné z obou komor," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

V případě, že by Miloš Zeman sám nesouhlasil, může toto rozhodnutí na základě článku 87 ústavy napadnout soudně. Poté by musel prokázat, že je schopen se svého úřadu znovu ujmout. Již to, že by se k takovému kroku odhodlal, by dost možná bylo důkazem, že je schopen vrátit se alespoň k nejdůležitějším povinnostem.

Možnost, že by byl prezident zbaven funkce definitivně, nyní není příliš vysoká. "Taková varianta teoreticky v české ústavě existuje, ale je určena spíše pro případy, kdy by se prezident dopustil hrubého porušení pravidel ve své funkci, například spáchal závažný trestný čin," uvedl znalec politické scény pro ŽivotvČesku.cz.

Ústavní žalobou na prezidenta pro hrubé porušení Ústavy se zabývala Poslanecká sněmovna v roce 2019. Pro hlasovalo 58 poslanců, proti jich bylo 62, deset se hlasování zdrželo. Aby žaloba doputovala k Ústavnímu soudu, muselo by pro její podání zvednout ruku nejméně 120 z 200 poslanců. Poslanci nakonec nehlasovali tajně ani po jménech, ale tradičně veřejně. "Pravděpodobnost, že by bylo nyní schváleno zbavení Miloše Zemana funkce ze zdravotních důvodů, není vysoká. Předčasné volby nás tak mohou potkat pouze ze dvou důvodů, a to pokud by prezident dobrovolně odstoupil, případně zemřel ještě před vypršením mandátu," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.