ČNB zvýšila úrokové sazby. Ekonom a poslanec Mikuláš Ferjenčík upřesnil, co se tím změní pro lidi s hypotékou

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2021

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek zvedla úrokové sazby na 0,75 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí se opírá o novou makroekomonickou prognózu. "Výhledově hrozí, že postupem času o něco podraží hypotéky. To je asi to hlavní poselství," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec a ekonom Mikuláš Ferjenčík (34).

Informaci, že základní úroková sazba stoupla o 0,25 procenta na 0,75 procenta, oznámila mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Bankovní rada mimo jiné rozhodla i o zvýšení lombardní sazby o 0,5 procenta na 1,75 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 6. srpna 2021.

"Výhledově hrozí, že postupem času o něco podraží hypotéky. To je asi to hlavní poselství. Výrazně zatím ale ne, záleží na tom, zda je to jen první krok na cestě k vyšším úrokovým sazbám, nebo jestli je to jednorázová věc, kterou banka reaguje na aktuální situaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Mikuláš Ferjenčík.

Úrokové sazby hypoték půjdou nahoru. Neznamená to problém jen pro osoby, které se teprve chystaly si hypotéku vzít. Nový úrok může být nepříjemnou komplikací pro splácející.

"Samozřejmě pro lidi, kteří jsou na hraně toho, zda na hypotéku dosáhnout nebo ne, to může být problém. Stejně tak pro lidi, kteří ji refinancují či jim vypršela třeba ta typicky pětiletá lhůta. Budou mít nový úrok a bude to pro ně nepříjemné," dodal Mikuláš Ferjenčík pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.