Co covid-19 způsobuje v našem těle: Napadeny mohou být životně důležité orgány, uvedl odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Koronavirus představuje velké nebezpečí pro celý organismus nakaženého člověka. Ale některé orgány jsou více ohrožené a jejich poškození může zapříčinit vážné zdravotní komplikace až fatální následky. Co se děje v těle pacienta s covid-19 a které orgány bývají nejčastěji zasaženy, objasnil pro ŽivotvČesku.cz přední český epidemiolog Roman Prymula.

Tělo člověka nakaženého koronavirem se stává vysoce náchylným k tomu, že virus může napadnout důležité orgány a řetězová reakce následků těchto poškození mnohdy vede až k velmi vážným komplikacím, které mohou dokonce ohrozit život. Co se po nákaze v těle děje? "Virus se po přenosu šíří v těle a hledá receptor, přes který by se dostal do buňky. Protože bez těch receptorů by v té buňce zůstal na povrchu a na něm nic neudělá. Musí se dostat do buňky, aby využil potenciálu jejího množení, a s genetickou informací buňky se namnoží. Ne každý orgán má tyto receptory. Takže ne každý orgán je postižen. Predilekčně jsou postiženy plíce, ledviny, srdce - orgány, kde je těch receptorů více, a tam je vyšší pravděpodobnost, že se ten virus dostane do buňky a mnohem rychleji se v ní množí, což představuje pro organismus problém," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Plíce

Právě plíce jsou u onemocnění covid-19 nejčastěji postiženým orgánem. Někteří mohou pociťovat respirační problémy, ale u jiných pak dochází k zápalu plic. Kyslík prostupuje do krve v kapilárách a oxid uhličitý se zase dostává při výdechu z alveol (malá dutina v plicích) ven. Když dojde k zápalu plic (tzv. pneumonii), může to vést až k vážnému poškození plic. Syndrom akutního dechového nedostatku způsobený rozsáhlým zánětem v plicích brání tělu v tom, aby dostávalo životně důležité množství kyslíku. Někteří lidé pak potřebují nutně ventilátor, který jim pomáhá dýchat, informovalo BBC.

Ledviny

V jedné ze studií z čínského Wu-chanu se ukázalo, že u 27 % pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 došlo k selhání ledvin. Někteří měli jejich akutní poškození a byla u nich nutná transplantace, jak uvádí medicínský web Healthline poskytující zdravotnické informace. Podle Světové zdravotnické organizace WHO existuje zatím málo jasných důkazů, které by prokázaly, že za poškozením ledvin stojí výlučně covid-19. Ledviny mohou být poškozeny následkem dalších změn v organismu, ke kterým dochází u člověka nakaženého koronavirem. "Když máte zápal plic, cirkuluje méně kyslíku, a to může zapříčinit poškození ledvin," vysvětlil Dr. James Cherry z Lékařské fakulty Davida Geffena na UCLA.

Srdce

Koronavirus může ovlivnit funkci srdce, kdy dochází k projevům jako je srdeční arytmie (nepravidelný srdeční rytmus), klesá krevní tlak a tkáně mohou být nedostatečně prokrvené. Koronavirus působí také na srážlivost krve a každá sraženina pak výrazně zvyšuje riziko mozkové příhody nebo infarktu, jak píše americký Healthline.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.