Co se bude dít po konci nouzového stavu: Kde musíte nosit roušku a co všechno končí?

Přehled, kde se aktuálně musí nasadit rouška...
Přehled, kde se aktuálně musí nasadit rouška…
Foto: pixabay.com / MZ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2020

V neděli končí nouzový stav, ale i přesto bude řada opatření platit dále. Řadí se mezi ně třeba nošení roušek, kontroly na hranicích, zavřené restaurace anebo speciální režim na školách.

V pondělí se v Česku změní režim. Po 67 dnech skončí nouzový stav. Vládní kabinet již dříve avizoval, že o prodloužení žádat Sněmovnu nebude.

Běžný život zůstane ale bez výrazných změn - většina opatření zůstane v platnosti beze změny. Jde o manévr, kdy vláda většinu restrikcí přesunula z krizového zákona pod ministerstvo zdravotnictví. Třeba nošení roušek spadá pod zákon 258 o ochraně veřejného zdraví.

Překlápíme od pondělí 18. května krizová opatření vlády, podle krizového zákona, do mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví dle zákona o ochraně veřejného zdraví, na základě kterých budeme ty zbytkové provozy regulovat do 25. května,“ uvedl pro Radiožurnál Vojtěch.

Rozvolnění po 25. květnu

Většina stále platících omezení tak skončí podle harmonogramu vlády až 25. května. To je den, kdy vláda plánuje rozvolnit v poslední velké vlně zbytek opatření. Chystá se povolit provoz všech služeb, včetně dosud tabuizovaných šaten, sprch nebo umýváren a další. Podívejte se do galerie, kde naleznete plán, co se rozvolní po 25. květnu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.