Co smrt prince Philipa znamená pro Británii: I truchlení má v královské rodině svá pravidla

Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip
Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2021

V pátek ráno ve věku 99 let zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II. (94), v oficiálním prohlášení to oznámili zástupci paláce. V královské rodině má i truchlení svá pravidla, nejinak tomu bude i nyní. Následujících 8 dní, včetně dneška, má královna na držení smutku. Protokol určuje i to, jak její smutek bude probíhat a co se bude dít dál.

V pátek odpoledne byla královskou rodinou zveřejněna informace, že ráno téhož dne naposledy vydechl princ Philip, manžel královny Alžběty II., který se dožil 99 let. Podle protokolu musí být v následujících dnech dodržena pravidla, která jsou pro období truchlení nastavena.

Královna má nyní 8 dní na držení smutku. "Po celou tuto dobu se její výsost nebude zaobírat královskými povinnostmi, a to ani za zdmi paláce," zní pravidlo smutečních dní podle deníku The Sun. Po této době by měl být princ pohřben v zahradách Frogmore.

Od královské rodiny se očekává, že po 30 následujících dní nebude žádný člen spatřen v jiném než černém oblečení. Politici pak mají na ruce nosit černou pásku. Rovněž budou všechny vlajky staženy na půl žerdi, s výjimkou královské standarty nad Buckinghamským palácem.

Do pohřbu vévody z Edinburgu musí smutek držet celý národ. Lidé už v pátek odpoledne spěchali k paláci, kde pokládali květiny. Je pravděpodobné, že z britských televizních kanálů budou na znamení úcty staženy komediální programy.

Podle deníku The Telegraph princ už v minulosti vyslovil přání, aby rakev s jeho ostatky nebyla vystavena ve Westminsteru. Přál si, aby se s ním blízcí rozloučili pokud možno v kruhu rodinném. I vzhledem ke koronavirové situaci mu bude toto přání pravděpodobně splněno. Před obřadní síní se shromáždí televizní reportéři, ti ale nebudou mít za žádných okolností přístup dovnitř. Datum a místo konání pohřbu bude zveřejněno v následujících dnech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.