Covid se šíří z velké části přes superpřenašeče. Lze je odhalit, upřesnil jak vědec Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2020

Z počtu pozitivních případů v souvislosti s testováním to vypadá, že epidemie je na ústupu. Počty se sice stabilizovaly, díky tvrdým opatřením, ale na druhou stranu je prováděno méně testů. Podle současných odhadů chce vláda pozvolna rozvolňovat. Ovšem epidemii může do sedla opět vrátit jedna chyba. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) se dá rozvolňovat mnohem elegantněji a jednodušeji a s větší jistotou. Pro ŽivotvČesku.cz odhalil, kdy by se tak mělo stát a jak lze odhalit největší šiřitele nákazy.

Aby nedošlo k tomu, že se koronavirová epidemie dostane mimo kontrolu, mělo by se rozvolňovat podle Flegra tehdy, až bude stát schopný trasovat všechny kontakty pozitivních případů. V tuto chvíli je kapacita, kdy hygienici dokáží spolehlivě trasovat okolo 800 pozitivních denně. V současnosti jsou počty nakažených několikanásobně vyšší.

"Rozvolňovat by se  mělo tehdy, až hygiena bude schopna spolehlivě trasovat prakticky všechny nakažené a nechat rychle testovat všechny, u kterých je to vhodné - tedy včetně dětí a bezpříznakových rekonvalescentů. Stát by měl současné kapacity výrazně posílit, aby bylo možné kvalitně trasovat, řekněme, 1500 nakažených osob do 24 hodin. Je to nákladné, ale zároveň je to ten nejlevnější způsob boje s virem - miliarda investovaná do trasování ušetří nejméně 50 miliard jinde. A trasovat je třeba i zpětně, tedy pokaždé vytrasovat, kde se člověk nakazil a varovat či otestovat i osoby, které se mohly nakazit s ním. Covid se šíří z velké části přes superpřenašeče – ty je možno odhalit právě takovým zpětným testováním. Až hygiena prohlásí, že většinu osob denně nakažených takto kvalitně vytrasovat zvládne, může se začít opatrně rozvolňovat," prozradil zcela triviální postup pro ŽivotvČesku.cz vědec Jaroslav Flegr, jehož predikce v minulosti sice nadzvedly řadu lidí ze židle, nakonec ale mnozí uznali, že jeho výpočty nebyly zcela mylné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.