Omikron vs. delta. Virolog Jiří Černý vysvětlil, co se stane s indickou variantou, pokud ji vytlačí nová hrozba z JAR

Renomovaný virolog Jiří Černý
Renomovaný virolog Jiří Černý
Foto: Se svolením Jiřího Černého
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2021

Obavy z epidemie narůstají také kvůli výskytu nové varianty omikron pocházející z Jihoafrické republiky. Objevila se totiž už i na území Česka a laboratoře testují další podezřelé vzorky z jihu Moravy. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného virologa Jiřího Černého (36), který popsal nejen rozdílné vlastnosti omikronu, ale také zda vytlačí dominující deltu. "Lze si to naprosto jednoduše představit jako když máte zahrádku, kde pěstujete nějaké květiny, které tam chcete mít. A do toho se mezi nimi objeví plevel. Když s ním nebudete nic dělat, tak vám přirozeně všechno přeroste. Když se objeví agresivnější plevel, tak přeroste i ten první," vyjádřil se.

Podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) se podíl plně očkovaných dostal k prvnímu prosincovému dni na 59,5 procent a podíl těch s posilující třetí dávkou se zvýšil na 8,2 procenta. V současné době je evidováno 31 092 čekajících lidí na první dávku vakcíny, na druhou pak 159 000 a třetí dávku ještě nedostalo 232 877 registrovaných v rezervačním systému. Na vakcinaci přišlo do očkovacích center v poslední listopadový den 66 933 lidí - přes 11 600 na první dávku, necelých 47 000 dostalo třetí posilující dávku, zbytek pak druhou dávku.

V řadách odborníků vznikly obavy kvůli tzv. omikronu, což je nová varianta původního viru SARS-CoV-2 detekovaná poprvé v Jihoafrické republice. Záchyty této varianty jsou potvrzeny ve Velké Británii, v Japonsku, ale první případ se prokázal také v Česku u šedesátileté ženy z Liberecka, která přicestovala z Namibie. Laboratoře navíc zkoumají další vzorky osob podezřelých z nákazy omikronem, konkrétně na jihu Moravy.

V některých vlastnostech se omikron odlišuje od varianty delta, známé jako indické, která podle aktuální zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na území ČR dle testovaných diskriminačních PCR testů (nejdříve se potvrdí pozitivita na koronavirus, poté se určuje konkrétní varianta viru) dominuje v 98 procentech pozitivních záchytů. Podle virologa Jiřího Černého, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, má několik charakteristických rysů.

"Omikron je jiná varianta, to znamená, že je charakterizována jiným setem specifických mutací. Byl zaznamenán poprvé v regionu jižní Afriky, kde se začal velmi agresivně a rychle šířit. Stal se velmi rychle dominantní variantou, která se tam vyskytovala. Pacienti nakažení omikronem měli trochu jiné klinické příznaky, nebyl u nich tak velký problém s infekcí dýchacích cest, ale měli zase větší bolesti hlavy, svalů a podobně. Nicméně je i nadále hodně důležité vše důkladně zkoumat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím není zcela jasné, jak dlouho by měl být člověk infikovaný omikronem zůstat izolovaný, protože neznáme úplně přesně chování viru.

Podle jeho slov by ale izolace měla trvat pravděpodobně stejně dlouho jako v případě »normálního« viru SARS-CoV-2 a jeho dosud známých variant. Čili nakažená osoba by měla být izolována od doby, kdy u ní vznikne podezření, že se takovouto variantou mohla nakazit, na dobu 14 dnů, jak určuje příslušná krajská hygienická stanice nebo trasovací callcentrum. Obzvláště v případě omikronu je namístě negativní výstupní PCR test.

Odborná veřejnost diskutuje o tom, že by právě omikron mohl vytlačit variantu delta, která stojí za téměř naprostou většinou nových případů nakažených v Česku. Laické veřejnosti však není jasné, co se vlastně s virem stane, pokud k tomu dojde – zda bude tedy delta definitivně »vyhubena«.

"Když se virus rychleji množí, je jeden infikovaný člověk schopen nakazit větší množství pacientů. Tím se tento virus stane v populaci dominantní. Lze si to naprosto jednoduše představit - jako když máte zahrádku, kde pěstujete nějaké květiny, které tam chcete mít. A do toho se mezi nimi objeví plevel. Když s ním nebudete nic dělat, tak vám přirozeně všechno přeroste. Když se objeví agresivnější plevel, tak přeroste i ten první, protože se rychleji rozrůstá. Takže vlastně úplně stejně by mohl omikron přerůst deltu," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník v oblasti virologie, který připustil, že původem jihoafrický omikron může být, ale spíš nebude, skutečně potenciálně »konečnou« pro indickou variantu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.