Covidová úzkost trápí Čechy. Odpoutat se od strachu je jednodušší, než si myslíte, říká terapeutka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2021

Koronavirová krize trvá už rok. Nemoc covid-19 zanechává následky nejen ekonomické, ale zejména zdravotní. V České republice v souvislosti s covidem zemřelo více než 18 tisíc lidí. Češi mají strach, co přinese nový den, politická situace se mění často z hodiny na hodinu. Koronavirus zanechává také obrovské šrámy na psychice. "Mnohdy se paradoxně projeví, že čím více se něčemu bráníme, tím více nás to ovládá," řekla pro ŽivotvČesku.cz terapeutka a bylinkářka Lenka Tichá s tím, že řešením je každodenní péče o duševní kondici.

Terapeutka a bylinkářka Lenka Tichá vnímá, že úzkost se stává jedním ze zásadních témat pro mnoho Čechů. Stále více lidí se snaží najít řešení, jak se zbavit strachu a úzkosti.

"V hlubinné terapii se pokoušíme dostat do hlubších vrstev a pracujeme s podvědomím i nevědomím. Hlavní důraz je kladen na naši egoistickou mysl (EGO) a na naše bytostné já (duše, psychický střed). Cílem takovéto terapie je harmonizace obou těchto aspektů. Toto vytváří pocit vnitřního klidu a harmonie. Jde o jednu z velmi účinných technik. Zde cítím potřebu sdělit, jak moc je důležitá v tomto způsobu terapie ta část, kterou nazýváme Vzorce jednání," uvedla terapeutka Lenka Tichá pro ŽivotvČesku.cz.

Jak ale tuto část terapie uvést do praxe? "Pokusme si uvědomit, jaké vzorce nás nutí k boji a obraně. Připusťme, že čím víc se snažíme s něčím bojovat, vzdorovat tomu, tím horší to je. To, že jsme zvládli jeden stav úzkosti, paniky nebo deprese, bohužel nemusí znamenat, že je problém zcela vyřešen. Pokládejme si otázky: Co cítím právě teď? Kde v těle cítím tento pocit? Dobré je si ho i pojmenovat. Tento bod můžete trénovat i v běžném plynutí dne, donutí vás to spojit se více se sebou, naučí víc si porozumět," doporučila pro ŽivotvČesku.cz Lenka Tichá všem, kteří cítí potřebu ulevit své psychice.

Do negativních stavů část populace vtáhne i rozdělaná práce. Lidé často neumí dotahovat věci do zdárného konce. "Dokončujte to, co jste začali. Nesoustřeďte se na výsledky svého konání. Věnujte plnou pozornost tomu, co děláte. Nic neočekávejte. Vše, co děláte, dělejte s radostí. Nevypadá to tak složitě, že? Chce to jen trochu cviku. Když je práce dobře odvedená, musí být vidět i v realitě," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Lenka Tichá s tím, že pokud budou čtenáři potřebovat zpětnou vazbu, najdou ji na internetu v Kavárně u hromničky, kde objeví i další rady a tipy, jak v této těžké době pracovat s obavami a úzkostmi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.