Covidové prsty klidně i několik měsíců. Pocitově se dají přirovnat k omrzlinám, uvádí pacienti

Covidové prsty jsou jedním z příznaků nemoci
Covidové prsty jsou jedním z příznaků nemoci
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2020

Jedním z neblahých důsledků koronavirové infekce jsou takzvané »covidové prsty«. Vědci přišli s novým poznatkem ohledně nemoci, jejíž projev může mít podobu zarudnutí až fialového zbarvení prstů na nohou. Podle odborníků může tento projev přetrvávat i šest měsíců po vyloučení viru z těla.

Jeden z projevů onemocnění - »covidové prsty« - se mohou u pacienta objevit už během týdne od nákazy koronavirem, mohou přetrvávat i dva týdny. Podle vědců nově ale i půl roku, uvedl server news.com.au. odkazující na závěry vědců ze Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie.

Podle portálu právě tyto subjekty vytvořily na jaře letošního roku mezinárodní registr kožních projevů covidu-19. Lékaři z 39 zemí světa do něj zanesli poznatky od 505 pacientů, kteří zaznamenali v průběhu nemoci kožní potíže. U 318 z nich se objevily právě »covidové prsty«.

Podle pocitů pacientů se »covidové prsty« dají přirovnat k omrzlinám. „Po zaměření na délce trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli poměrně dlouhou dobu. Ve většině případů to odezní samo a je to relativně mírné,“ uvedla lékařka Esther Freemanová z registru kožních projevů covidu-19 s tím, že průměrná délka projevu nemoci u většiny byla okolo 12 dnů. Někteří pacienti ale projev, kdy měli zarudlé a napuchlé prsty u nohou, zaznamenali i několik měsíců.

Na »covidové prsty» zatím podle odborníků není známá úspěšná léčba. "Jde obvykle o dost mírný projev celkově této choroby. Někteří z pacientů mají přetrvávající příznaky, a to potřebujeme dále zkoumat," dodala lékařka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.