Konec bezpříznakovosti u dětí, koronavirus u nejmenších způsobuje covidové prsty

Covidové prsty jsou příznakem koronaviru u dětí.
Covidové prsty jsou příznakem koronaviru u dětí.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2020

I když děti patří zatím do nejméně ohrožené skupiny v rámci koronavirové infekce, začínají se u nich objevovat příznaky, které se označují za covidové prsty. Doposud se o dětech mluvilo jako o bezpříznakových přenašečích... Na skutečnost upozornili lékaři Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle nich jde o vyrážku, která se objevuje až u 20 procent nakažených. Podle dosavdních výsledků do pěti dnů odezní. „Chceme na to upozornit rodiče i zdravotnickou veřejnost zvlášť v dnešní době, kdy se rozvolňují protiepidemická opatření a menší děti se vracejí do škol," uvedla tisková mluvčí FNKV Tereza Romanová.

Zarudlé hrboly na prstech

Jde zejména o příznak, kdy se u pacienta objeví červené hrboly na prstech zejména dolních končetin, které jsou bolestivé na dotek a mohou svědit. Zajímavostí je, že doposud nejmenší byli označováni jako bezpříznakoví.

Podle ředitele FNKV a přednosty Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. lékařské fakulty UK Petra Arenbergera se u některých pacientů objevily zatím jako jediný příznak onemocnění COVID-19. „Covidové prsty jsou pro dermatology něco nového,” citoval portál Novinky.cz Arenbergera.

Lékaři mluví o tom, že vyrážka se vytváří jako zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin, tedy onemocněním tepen v končetinách, nebo krevními sraženinami.

Mezi obvyklé příznaky nemoci patří teploty, suchý kašel a dušnost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.