ČSSD by prospělo, kdyby zůstala v opozici. Co strana voličům slíbí, to musí dodržet, říká Matěj Stropnický

Politik Matěj Stropnický
Politik Matěj Stropnický
Foto: Se svolením TV Nova
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2021

Dvojkou pražské kandidátky ČSSD v říjnových volbách do Poslanecké Sněmovny bude nestraník Matěj Stropnický (37). Novinář, majitel zámku v Osečanech a bývalý předseda Strany zelených pro ŽivotvČesku.cz analyzoval, co musí ČSSD udělat do voleb a co musí udělat po volbách. "Myslím si, že ČSSD v té dosavadní vládě prosadila dost věcí, ale také si myslím, že by sociální demokracii prospělo, kdyby zůstala v opozici. Říkám, že z opozice se dá prosadit hodně věcí," řekl Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) společně s Matějem Stropnickým spustili kontrolní akci s názvem Férová práce!, která by se měla týkat zhruba 60 zaměstnavatelů. Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že myslet na zaměstnance a podporovat jejich zájmy jsou body, které by ČSSD měla prosazovat před volbami i po volbách.

"ČSSD musí vysvětlit, co v té vládě vlastně dělala, pro koho to dělala a co bude dělat dál. Zvenku to vypadá, že většinu věcí prosadil Andrej Babiš. Ve skutečnosti ale Babiš, který nyní koketuje s ODS a těší se, že s nimi po volbách bude skládat vládu, tak vymění navyšování důchodů, zrušení karence, zvyšování minimální mzdy, zvýšení rodičovské, náhradní výživné, tohle vše vymění za spolupráci s ODS. Všechny ty věci, které prosadila ČSSD a Babiš si nedovolil to odmítnout, protože to byly věci, které pomáhaly lidem, tyhle všechny věci vymění po volbách za vládnutí s ODS. Sociální demokracie musí lidem vysvětlit, že to byla ona, která je ve vládě hájila," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který jako nestraník je na druhém místě pražské kandidátky. O vstupu do ČSSD ale neuvažuje, užívá si podle svých slov to, že je momentálně nestraníkem.

"Pokud sociální demokracie nebude v příští Sněmovně, tak tam nebude levice, nebude tam nikdo, kdo by hájil zájmy zaměstnanců, samoživitelek, zájmy důchodců také »půjdou do kytek«... Pro všechny tyto skupiny je těžší se ozvat, protože nemají tolik vlivu, moci, peněz, aby se dostaly do médií a byly slyšet. To nyní zakoušíme i na akci Férová práce! Spousta lidí na nás útočí, ale zároveň spousta lidí říká, že je super, že se těch zaměstnanců někdo zastává. Je tady 1,3 milionu lidí, kteří pracují v průmyslu, na jejich práva se kašle. Toto musí sociální demokracie dát lidem najevo, aby byl důvod ji znovu volit, aby bylo vidět, že sociální demokracie má stále význam, to se nyní v kampani snažíme dělat," řekl pro ŽivotvČesku.cz syn diplomata a herce Martina Stropnického (64).

Bývalý pražský zastupitel Matěj Stropnický (37) a jeho přítel herec Daniel Krejčík (26) v roce 2018 zakoupili zámek v středočeských Osečanech. Dnes říkají, že částka 12 milionů korun byla jen vstupní investicí, protože oprava zámku je projekt na celý život. Možná na několik životů. V zámku ze 17. století se učí čas počítat na zimy a momentálně intenzivně shání barokní věžní hodiny. "Máme nyní opravenou jednu místnost a dělá se střecha, ta je za 9 a půl milionu a s hodinami za 10 milionů. Do věže by šly dát věžní hodiny, které se vyrábí dnes. Ale když víme, že se dají sehnat historické hodiny, tak chceme, aby ta obnova byla co nejvíce autentická," vysvětlili majitelé zámku pro ŽivotvČesku.cz a pustili se do velkého vyprávění, jak se jim na vesnici žije.

"Myslím si, že ČSSD v té dosavadní vládě prosadila dost věcí. Ale také si myslím, že by sociální demokracii prospělo, kdyby zůstala v opozici. Říkám, že z opozice se dá prosadit hodně věcí. Já v opozici strávil velkou část svého zastupitelování na Žižkově a většinu věcí jsem v minulosti prosadil právě z opozice. Není to tak, že zájmy těch, kdo ho zvolili, může hájit jen ten, kdo je ve vládě," zamyslel se muž, který se svým partnerem Danielem Krejčíkem (27) rekonstruuje zámek v Osečanech na Benešovsku.

"ČSSD hlavně musí držet to, co slíbí. To bylo pro mě vždy důležité, je to podle mě základ politiky a musí to být základ politiky ČSSD, pokud má být úspěšná trvale. Musí hájit zájmy těch, kdo ji budou volit a neohlížet se na média, na ostatní strany, na zájmy velkého byznysu, protože tyto kruhy ji nikdy podporovat a volit nebudou. Musí dál dělat to, co v dosavadní vládě dělala, ale nebylo to dostatečně vidět, to se musí vylepšit, dohnat a pak na tom trvat. Musí hájit zájmy zaměstnanců, zájmy nízkopříjmových skupin, musí znovu tlačit na to, aby se zvyšovala minimální mzda, musí trvat na tom, aby se ve fabrikách dodržoval zákoník práce. To je agenda sociální demokracie, na tom vznikla. V práci trávíme velkou část svého života, týká se to všech, hájit ekonomické otázky práce - od kdy do kdy a co za to, to je ten základní princip," vypočítal muž, který od ledna 2016 do října 2017 vedl Stranu zelených.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.