ČT přinese v minisérii příběh mafiána Antonína Běly. Takhle dnes vypadá jeho hrob. O vraždě promluvil Josef Klíma

Autor: ŽivotvČesku | Antonín Běla
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2022

V devadesátých letech patřil k nejobávanějším a nejvlivnějším osobnostem podsvětí. Jméno Antonína Běly (†52) figurovalo v řadě policejních kauz a po letech znovu ožívá v novém seriálu veřejnoprávní televize, která jím připomene život a činy muže, který měl učit Františka Mrázka (†47), kontroverzního podnikatele. Před téměř 26 lety byl Běla zavražděn a redakce ŽivotvČesku.cz se vydala k místu, kde se nachází jeho hrob. Ohledně vraždy nechvalně proslulého mafiána pak promluvil Josef Klíma (70).

Život Antonína Běly skončil poté, co ho najaté komando zavraždilo v jeho domě v Úvalech u Prahy dne 14. dubna 1996. Vrazi také na místě ukradli zlato, jehož hodnota dosahovala 12 milionů korun, což mělo vést policii jakožto »falešná« stopa k loupežnému přepadení. Dodnes však není známo, kdo si likvidaci jednoho z nejmocnějších mužů českého podsvětí objednal. Kolovaly spekulace o tom, že byl v hledáčku ruské mafie, ale stín podezření padl i na jeho blízkého přítele Františka Mrázka (†47), jenž měl kontakty nejen mezi politiky, ale dokázal tahat za nitky také v řadách policie. Ale i on se stal obětí nájemného vraha, který ho 26. ledna 2006 jednou ranou do srdce zastřelil před sídlem jeho společnosti v pražské Durychově ulici.

Oba případy nebyly nikdy objasněny a dodnes k nim vyvstává řada otázek. Nyní se stal právě Antonín Běla jednou z postav minisérie České televize s názvem Devadesátky, která odstartuje již v neděli 9. ledna a nabídne televizním divákům retrospektivu do života člověka, který v 90. letech kraloval zločinecké scéně v Česku.

V Praze na Olšanských hřbitovech jen pár metrů od hrobu Jana Kočky (†28) je místo, kde našel Antonín Běla věčný klid. Jeho hrob v neděli ráno pokryl sníh. V místě posledního odpočinku známého mafiána jsou uloženy i ostatky syna Běly Marcela, který zemřel ve věku 28 let. Na společném hrobu otce a syna pak září zlatý nápis: Má láska k vám vás všechny přežije.

Před více než rokem se rodinný hrob rozrostl i o jméno manželky zavražděného mafiánského šéfa. Bylo jí 77 let. Marie Bělová údajně spáchala sebevraždu oběšením v domě v Úvalech u Prahy, kde zabili jejího muže.

"Já jsem jí zpovídal, je to asi čtyři roky a ptal jsem se Marie Bělové, zda jejího manžela skutečně nechal zabít František Mrázek... U nich doma mi to říkala slovy: No víte, pane Klímo, to bylo tak, byli dva kohouti na jednom smetišti a jeden musel jít. Ale Franta byl hodný, hned přišel a říkal, já se o tebe postarám, neboj se," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na jeden z okamžiků ze své práce investigativního reportéra Josef Klíma, který se o kauzy slavných mafiánů roky zajímal.

V novém kriminálním seriálu, který sleduje případy pražské mordparty, se objeví v prvním díle v roli vlivného muže českého podsvětí Antonína Běly herec Richard Němec. Do hlavní role pak byla obsazena mladá herecká krev – Kryštof Bartoš (29) jako poručík Tomáš Kozák, s ním se pak televizním divákům představí Ondřej Sokol (50) jakožto nadporučík František Tůma. Vedlejší roli si zahrála například Patricie Pagáčová (33) nebo Albert Čuba (38) jako postava Františka Mrázka.

Hrob Antonína Běly na pražských Olšanských hřbitovech
Hrob Antonína Běly na pražských Olšanských hřbitovech
Foto: ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.