Čtvrtá vlna epidemie klepe na dveře. Roman Prymula odhadl, kdy bude její vrchol a jaký je počet lidí, kteří se mohou nakazit

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2021

Česko je podle ministra Adama Vojtěcha (34) na prahu další vlny epidemie, která znovu přichází ze západu. Počty nových případů nákazy koronavirem rostly už v předchozích týdnech. Situace však podle ministra není dramatická. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jak bude vypadat vrchol přicházející vlny. "Dá se to jen těžko predikovat, bude záležet na tom, jestli průběh bude ovlivněn opatřeními či nikoliv. Pokud by nebyl, tak může být rychlejší, vrchol by ale měl nastat ještě před Vánoci," řekl odborník.

Podle premiéra Andreje Babiše (67) vláda očekává, že počet nakažených dál poroste. Nejvíce se nyní sleduje situace v Karlovarském kraji. Kompletní uzávěry zatím kvůli šíření nemoci vláda podle Babiše nechystá. Nepřipravuje se tzv. lockdown ani zavírání škol.

Epidemiolog Roman Prymula odhadl, jak bude další vlna epidemie vypadat. Neměla by být drtivá, jako tomu bylo u předchozích vln. "Pokud bychom předpokládali to, o čem se tady mluví, že je v populaci poměrně vysoké procento osob, které onemocnění prodělaly a dále velká část očkovaných, tak tu zbývá zhruba 2,5 až 3 miliony lidí, kteří jsou vnímaví a mohou tu nemoc dostat. A když vezmeme 2 miliony lidí, což je populace Slovinska, kde epidemie proběhla a je tam vidět, tak vrcholová vlna tam měla 3500 pozitivních denně, což jsou podstatně nižší čísla, než jsme měli na vrcholu u dvou vln my. Vrchol další vlny se u nás dá těžko predikovat, bude záležet na tom, jestli průběh bude ovlivněn opatřeními či nikoliv. Pokud by nebyl, tak může být rychlejší, vrchol by ale měl být před Vánoci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Stejně jako v loňském roce i letos šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo. Pacientů s covidem-19, včetně vážně nemocných, a také úmrtí bylo ale několikanásobně více než nyní. V polovině září tehdy umíralo každý den až šest nakažených a v nemocnicích byly více než tři stovky lidí. Letos bylo v půlce září podle posledních údajů za úterý v nemocnicích 145 lidí s covidem-19 a za celý uplynulý týden byla zaznamenána dohromady tři úmrtí lidí nakažených koronavirem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.