Čtyřicátníky je nutné důkladně proočkovat. Petr Smejkal vysvětlil, co rizikové skupině hrozí

Se svolením Petra Smejkala
Infektolog Petr Smejkal
Foto: Se svolením Petra Smejkala
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 18. 5. 2021

K očkování proti covidu-19 se mohou od pondělí hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923.000. Premiér Andrej Babiš (66) už před spuštěním registrací pro tuto skupinu uvedl, že doufá, že čtyřicátníci vezmou registraci útokem. Upozornil, že se jedná a důležitou skupinu. "Jsou to ti, co potenciálně mohou ještě skončit v těžkém stavu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a epidemiolog Petr Smejkal.

Celkově už má od pondělí nárok na očkování jen na základě věku téměř 5,75 milionů obyvatel Česka, tedy zhruba polovina celé populace. Očkováno či přihlášeno k očkování je přes 86 procent lidí nad 80 let, téměř 85 procent lidí ve věku 70 až 79 let, přes 73 procent lidí ve věku 65 až 69 let a 64 procent ve 60 až 64 let.

Lidé ve věkové skupině 40 až 44 let se mohou k očkování registrovat od pondělní půlnoci. Premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Petr Arenberger členy této skupiny vyzvali, aby se přihlásili co nejdříve. Politici i odborníci doufají, že se jich přihlásí co nejvíce.

Novomanželskou radost jim kazí spory se sousedem. Zpěvák Bohuš Matuš (47) se těšil, jak si bude užívat zamilované dny s manželkou Lucií (18) i na to, jak si bude hrát s dcerou Natálkou, ale má starosti. Spát mu nedá soused, který nedokáže přes srdce přenést, že Bohuš je zpěvák. Rodina se s ohledem na bezpečnost musí odstěhovat. Charismatický zpěvák pro ŽivotvČesku.cz popsal, že Lucie se necítí bezpečně, když k nim soused nahlíží přes balkon. "Pán nám často ťuká na dveře, že není zvědavý na můj zpěv, že si mám jít zpívat do divadla, jenže já se taky někdy potřebuji rozezpívat. Myslím si, že pán je asi nemocný," uvedl Bohuš Matuš pro ŽivotvČesku.cz.

Odborníci upozorňují, že skupina 40+ je v otázce očkování důležitá. Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) vysvětlil proč. "Protože se u nich začínají objevovat ony rizikové faktory - cukrovka, hypertenze, obezita. Jsou to tedy ti, co potenciálně mohou ještě skončit v těžkém stavu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Petr Smejkal.

Za minulý týden laboratoře odhalily více než 2 tisíce covid pozitivních případů. Přestože ...

S podáváním vakcín začali zdravotníci v Česku na konci prosince loňského roku. Asi desetina všech obyvatel má dokončené očkování, více než čtvrtina dostala alespoň jednu dávku. K očkování se přihlásila nebo ho absolvovala zhruba třetina lidí, asi 800.000 aktuálně na vakcínu či termín čeká.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu