Reklama:

Cupovala Karla Janečka kousek po kousku, až skončila u peněz. Marta Jandová ostře promluvila o antivakcinační kampani, která zkazila Slavíky

Marta Jandová na vyhlašování hudební ankety
Marta Jandová na vyhlašování hudební ankety
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

Zpěvačka Marta Jandová (47) patří mezi umělce, kteří ostře kritizují matematika a miliardáře Karla Janečka (48) za projev, který měl během vyhlašování ankety Český slavík. Pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka vysvětlila, že neřeší obsah, ale řeší to, že Janeček si »ukradl« anketu pro vlastní agitku. Zpěvačka také říká, že nerozumí lidem, kteří Janečkovi tleskají za to, že se nebál promluvit. "On se nemusí být vůbec ničeho, on si může říct, co chce, tady se lidé bojí o práci, o kamarády, on si ale může říkat, co chce," řekla dcera zpěváka Petra Jandy (79) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Slova podnikatele Karla Janečka, která pronesl v pátek večer během vyhlašování hudební ankety, vyvolala v české společnosti bouřlivé reakce. Někteří lidé Janečkovi tleskají, že se nebál promluvit o ožehavém tématu očkování dětí. Další matematika kritizují, že není lékař ani imunolog a nemá právo se vyjadřovat k odborným otázkám, na kterých se neshodnou ani experti. Zpěvačka Marta Jandová nechce hodnotit obsah projevu, ale má pocit, že hosté slavnostní akce byli zneužiti pro Janečkovu soukromou agitku.

Reklama:

Janeček v apelativním a lehce zmateném projevu rázně odmítl očkování dětí. "Nesmíme dětem už nikdy zavřít školy, nesmíme jim upřít právo na vzdělání, nesmíme ničit jejich sociální vazby. Prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům, nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom riskovali, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být pro nás tou největší prioritou," uvedl Karel Janeček v přímém přenosu, který vysílala televize Nova. Televize se pak od miliardářova vystoupení distancovala.

Někteří experti na politický marketing projev hodnotí tak, že Janeček zahájil prezidentskou kampaň. I když kandidaturu na Hrad oficiálně ještě nevyhlásil, vše směřuje k tomu, že do voleb půjde. Oslovit tisíce potenciálních voličů během Slavíka by tak dávalo smysl. To je moment, který Martě Jandové vadí nejvíce. Na slavnostní večer rozhodně nešla kvůli tomu, aby dělala Janečkovi »křoví« při prezentování jeho myšlenek.

"Podle mě to tam prostě nepatřilo. Také mi vadilo, že on si anketu koupil jen kvůli tomu, aby tam udělal svou agitku, to se mi nelíbí. On má dost peněz na to, aby si mohl udělat svoji vlastní akci, může si postavit křišťálové jeviště s platinovým bůhvíčím... Peněz na to má dost. Já se těšila na něco, na co si vzpomínám z minulosti. Pro každého muzikanta je to fajn být nominovaný, nebo dostat cenu, protože je to jako když v práci dostanete pochvalu, že jste něco udělali dobře. Já ani nevěděla, že ten spot, jak zachraňuje planetu, běžel v televizi furt. Přišlo mi to moc, přišlo mi to megalomanské, přišlo mi to stejné, jako to dělá Dan Landa, prostě spasitelé... Já neříkám, že třeba ten jeho nápad není dobrý, já nevím, jakou má přesně vizi, jak by nás tady chtěl všechny zachránit, ale nelíbilo se mi, že to udělal skrze Slavíka. Proto jsem také psala, že hudební ceny vzkřísil, aby je zase mohl zabít," vysvětlila Marta Jandová s tím, že téma očkování dětí je složité, to vůbec hodnotit nechce, protože vidí, že se neshodnou ani experti. Populární zpěvačka je ale přesvědčená, že projev, který podle Janečka měl lidi spojit, je spíše dál dělí. Vidí vystrašenou společnost, která se agresivně napadá na sociálních sítích a dalším důvodem k rozdělení společnosti a nenávisti mezi lidmi jsou podle ní právě Janečkova slova pronesená na akci zábavního charakteru.

"Neshodneme se nad očkováním, neshodneme se nad záchranou planety, neshodneme se nad tím, jak snížit emise... Mně se nelíbilo, jak mluvil, že jsme rozdělení, že bychom se měli spojit, ale tím, co udělal, nás rozdělil ještě více. Lidi se kvůli tomu hádají a jestli chce být prezident, tak by měl být opatrný a diplomatický. Někteří lidé říkají, že se nebál něco říct. Ale čeho se má on bát? On se nemusí bát vůbec ničeho, on si může říct, co chce, tady se lidé bojí o práci, o kamarády, on si ale může říkat, co chce. Já do toho mého vyjádření očkování zatahovat nechtěla, jen se mě to dotklo a přišlo mi to hloupé. Nepsala jsem tam nic ošklivého, myslím, že jsem to napsala s nadhledem. Všichni jsme unavení z toho, co se děje, všem nám to leze na nervy, unavená je jedna i druhá strana, alespoň v tom jsme jednotní (přidává nepatrný úsměv). Je to úplně na nic, měli bychom hledat společný dialog a ne zbrojit jedna strana proti druhé straně, protože strach každého člověka je absolutně pochopitelný," řekla Marta Jandová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné hledat smíření a společenskou shodu, k čemuž podle ní ale matematik a miliardář rozhodně nepřispěl.

Zpěvačka s rozpaky bere spasitelské projevy miliardářů a není si vůbec jistá, že Janečkova motivace je altruistická a autentická. Umělkyně varuje před tím, že miliardáře, který přišel Česko zachránit, tu už máme, jmenuje se Andrej Babiš (67).

"Janeček to podle mě řekl ještě navíc velice neuměle, musím říct, že si mohl vzít někoho, kdo by ho mohl projev naučit, aby to mělo alespoň hlavu a patu. Ještě si bral do pusy děti a já neměla pocit, že by pro něj byly opravdu důležité. Prostě to byl populistický projev podobný Babišovi, to už tady slyšíme několik let, to mě namíchlo. Znovu říkám, ať si dělá, co chce, ale na Slavíka to nepatřilo. Všichni se těšili na znovuvzkříšení těchto cen, tam to prostě nepatřilo," doplnila své hodnocení pro ŽivotvČesku.cz Marta Jandová s tím, že měla potřebu se vyjádřit také na sociálních sítích, i když jí bylo jasné, že její příspěvek zase vyvolá další reakce a další pnutí. "Strhlo se pod tím to, co se tam strhlo. Ale nemám pocit, že bych to napsala nějak ošklivě," dodala dcera lídra skupiny Olympic.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: