Dagmar Honsová vysvětlila, proč je květen nadprůměrně chladný. Může za to výrazná anomálie, říká

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Teplo si vzalo volno a Česko má za sebou teplotně podprůměrný týden, v němž se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly do 17 stupňů Celsia. Ovšem počasí bude psát v jednotlivých dalších dnech hodně podobný scénář. Znamená to tedy, že převládat bude oblačno, dopoledne přechodně i polojasno. Podle meteoroložky Dagmar Honsové za to může jistá anomálie. "Je to dané jet streamem," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Tropických teplot se v Česku patrně nejméně do konce května nedočkáme. Místo toho bude převládat chladné a vlhké západní, postupně severozápadní proudění.

"Anomálie nad evropským kontinentem v těchto dnech je, a to poměrně výrazná, protože nejvyšší teploty měříme u polárního kruhu v severní části Ruska, kde se teploty pohybují na 30, někdy i přes 30 stupňů Celsia, protože se tam dostává teplý vzduch od jihu. Naopak celá střední Evropa, Británie a země Beneluxu jsou teplotně podprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. Je to dané jet streamem (tryskové proudění - pozn. red.) v 9 až 14 kilometrech a leží nad starým kontinentem tak, že nic jiného, než to studené a chladné proudění nepustí. A proto je letošní květen takto velmi studený," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Výtvarnice Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se po sedmi letech vztahu rozešli. Přitom se očekávalo, že svůj vztah buď zpečetí svatbou, případně budou mít společného potomka. K ani jednomu z toho nedošlo. Místo toho do jejich vztahu zasáhla »osudová sedmička«. Tedy jev, kdy se lidé po 7 letech vztahu rozcházejí. Špičkový psycholog přes rodinné vztahy Jeroným Klimeš (54) vysvětlil, co za tím stojí. "Je to více méně konstanta přechozeného vztahu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"Říká se, že když se tryskové proudění zvlní, tak přináší tyto anomálie. Momentálně jsme o 5 až 6 stupňů Celsia podprůměrní, běžně bychom se měli dostávat v květnu v odpoledních maximech k teplotám okolo 25 stupňů Celsia," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

V posledních říjnových dnech došlo na chladné, byť slunečné počasí. Některým školákům už z...

Kvůli vlhkému a chladnějšímu proudění se během následujících dnů bude tvořit četná oblačnost a srážky, ojediněle i bouřky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu