Dagmar Honsová vysvětlila, proč je květen nadprůměrně chladný. Může za to výrazná anomálie, říká

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Teplo si vzalo volno a Česko má za sebou teplotně podprůměrný týden, v němž se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly do 17 stupňů Celsia. Ovšem počasí bude psát v jednotlivých dalších dnech hodně podobný scénář. Znamená to tedy, že převládat bude oblačno, dopoledne přechodně i polojasno. Podle meteoroložky Dagmar Honsové za to může jistá anomálie. "Je to dané jet streamem," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Tropických teplot se v Česku patrně nejméně do konce května nedočkáme. Místo toho bude převládat chladné a vlhké západní, postupně severozápadní proudění.

"Anomálie nad evropským kontinentem v těchto dnech je, a to poměrně výrazná, protože nejvyšší teploty měříme u polárního kruhu v severní části Ruska, kde se teploty pohybují na 30, někdy i přes 30 stupňů Celsia, protože se tam dostává teplý vzduch od jihu. Naopak celá střední Evropa, Británie a země Beneluxu jsou teplotně podprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. Je to dané jet streamem (tryskové proudění - pozn. red.) v 9 až 14 kilometrech a leží nad starým kontinentem tak, že nic jiného, než to studené a chladné proudění nepustí. A proto je letošní květen takto velmi studený," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

"Říká se, že když se tryskové proudění zvlní, tak přináší tyto anomálie. Momentálně jsme o 5 až 6 stupňů Celsia podprůměrní, běžně bychom se měli dostávat v květnu v odpoledních maximech k teplotám okolo 25 stupňů Celsia," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Kvůli vlhkému a chladnějšímu proudění se během následujících dnů bude tvořit četná oblačnost a srážky, ojediněle i bouřky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.