Rozchod Lucie Gelemové a Felixe Slováčka: Psycholog vysvětlil, proč vztahy krachují po 7 letech

Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2021

Výtvarnice Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se po sedmi letech vztahu rozešli. Přitom se očekávalo, že svůj vztah buď zpečetí svatbou, případně budou mít společného potomka. K ani jednomu z toho nedošlo. Místo toho do jejich vztahu zasáhla »osudová sedmička«. Tedy jev, kdy se lidé po 7 letech vztahu rozcházejí. Špičkový psycholog přes rodinné vztahy Jeroným Klimeš (54) vysvětlil, co za tím stojí. "Je to více méně konstanta přechozeného vztahu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Muzikant Felix Slováček žil dlouho život mezi dvěma ženami. Mladá partnerka Lucie Gelemová toužila po rodině a klidu, ale uznávaný hudebník zcela nezanedbával ani manželku Dagmar Patrasovou (65). Právě její neustálé vstupování do probíhajícího vztahu je podle Lucie Gelemové jedním z důvodů, proč oznámila rozchod a chce se posunout dál.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše je to způsobeno tím, že jde o evoluční jev. "Konstanta přechozeného vztahu odpovídá školní zralosti dětí. Pár se do sebe zamiluje, začnou spolu spát, počnou dítě... Pak pro přežití dítěte je výhodné, aby láska přitahovala muže a ženu k sobě alespoň než dítě dosáhne školní zralosti. Protože děti do školního věku jsou mimořádně zranitelné a v divočině jich umírala často i třetina. Nosíme geny těch, kteří se vzájemně milovali alespoň 6 let, a tak zachránili nejen své děti, ale i geny, které dnes řídí partnerskou lásku. Péče o děti vysvětluje i neschopnost saxofonisty se zcela odříznout od bývalé partnerky, protože má v krvi geny těch mužů, kteří měli sklon živit své děti i dlouho po rozchodu. Jeho vztah s Patrasovou je proto v podstatě nerozlučitelný, i když Patrasová je už v podstatě babičkou (věk 65 let). Jeho chování ale řídí slepé geny, a tak Gelemovou tlačí do bigamie. To přechozený vztah bez dětí nemůže dlouho vydržet, rozchod je vcelku nevyhnutelný," vysvětlil mechanismus přechozených vztahů psycholog Jeroným Klimeš.

Felix Slováček by nyní měl nyní začít bydlet v domě svého syna, zároveň se bude starat o dům na Vinohradech, který mu z poloviny patří. Lucie Gelemová říká, že vstoupila do nefunkčního manželství a nic nerozbíjela. Umělkyně, kterou Felix Slováček podporoval v její kariéře, dnes tvrdí, že už nemohla déle čekat, až si její partner vyřeší a urovná svůj život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.