Reklama:

Další demonstrace na Václavském náměstí. Odborník odpověděl, zda se účastníků sešlo hodně, nebo málo

Demonstrace na Václavském náměstí
Demonstrace na Václavském náměstí
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, Petr Vlk, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2022

V Praze na Václavském náměstí se konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlíží policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu »nižší desítky tisíc« účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70.000 lidí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, který odpověděl na dotaz, zda je počet lidí v rámci demonstrace velký, nebo malý. Podle redaktora portálu ŽivotvČesku.cz, který byl na místě, šlo o poměrně klidnou akci.

Reklama:

"Ono je upřímně jedno, jestli jich tam je pět, nebo padesát. Podstatná informace je, že jich je tam o několik řádů méně, než kolik by jich bylo, kdyby vláda nezasáhla a nezastropovala ceny energií. V takovém případě bych jich tam nestálo tolik, kolik jich tam stojí, ale stáli by v celém širším centru Prahy a možná už teď by jejich počet byl větší, než kolik jich bylo v rámci demonstrace Milion chvilek pro demokracii," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník v oblasti sociologie.

Akce začala krátce po 14:00 českou hymnou. Zazpíval ji zpěvák Tomáš Ortel, původním jménem Tomáš Hnídek. Pořadatelé měli zpočátku drobnější technické problémy s přenosem dění z Václavského náměstí do dalších měst.

Reklama:

Účastníci si s sebou přinesli národní vlajky a transparenty proti vládě. Na nich byla třeba hesla »Konec vlád nemocných duchem, rozumem a charakterem« nebo »Zase ryjeme držkou v zemi«. Na místě protestu byl také stánek, kde komunisté sbírali podpisy na podporu svého kandidáta na prezidenta Josefa Skály.

"Je to ukazatel toho, že jsou lidé nespokojeni, možná bych neřekl s vládou, ale jsou zmateni ze situace, která je pro mnohé nepřehledná. Vládu sice berou jako zosobnění toho zla, může se jí vyčítat, že udělala některé věci pozdě, udělala špatně, reaguje arogantně, ale v principu dělá správně to, co by měla. A důležité je, že to sociální hnutí, které by mohlo narušit fungování toho systému, tak to sociální hnutí tam teď není a ono by tam bylo, kdyby vláda neřešila energie," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Organizátoři sami sebe označují za politicky nezařazené občany. Svému protestu dali podtitul Nenásilná revoluce. Své požadavky zveřejnili už na své předchozí akci na začátku září. Žádají mimo jiné uzavření smluv na plyn přímo s Ruskem, vystoupení z NATO, EU, OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO), dobrovolnost očkování či »ukončení plánovaného ředění národa« ukrajinskými uprchlíky. Mezi dalšími požadavky je potravinová soběstačnost či »osvobození« tuzemského průmyslu od »závislosti« na zahraničních společnostech.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: