Reklama:

Další pohroma pro Španělsko. Země se potýká s invazí komárů, kteří přenáší nebezpečné onemocnění

Komáři mohou přenášet nebezpečná onemocnění.
Komáři mohou přenášet nebezpečná onemocnění.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2020

Po koronavirové pandemii musí Španělsko řešit další palčivý problém. A to invazi komárů tygrovaných, kterých je třeba na Ibize čtyřikrát více než je průměr. Hmyz roznášející nemoci se ale objevuje i v Česku.

Reklama:

"Podle expertů za jejich přemnožení může šíření Covid-19, kvůli kterému se uzavřely hotely i plovárny. Bazény se proto přestaly udržovat, což způsobilo veliký problém. Komáři se totiž rodí ve vodě,“ uvádí britský deník The Sun, který upozorňuje na skutečnost, že bodnutí hmyzu je poměrně bolestivé.

Lidmi nenáviděný druh je schopen přenášet onemocnění jakým je třeba horečka dengue nebo virus zika. Odborníci uvádějí, že se komáři tygrovaní na nová území dostávají často jako černí pasažéři v kamionech nebo autech. A zároveň se v lokalitě dokáží vel,mi dobře adaptovat.

V České republice se komár tygrovaný poprvé objevil v roce 2012, v posledních několika letech se u nás vyskytuje každoročně. Entomologové je chytají výhradně na parkovištích u silnic, které spojují Česko s jižní Evropou.

Komáři v Česku

"Není však zatím jednoznačně prokázáno, že by byl tento druh schopný u nás přečkat zimu. Vzhledem k jeho mimořádným schopnostem přizpůsobit se místním podmínkám a změnám klimatu nelze do budoucna možnost trvalého usazení tohoto komára u nás vyloučit,“ řekl pro TN.cz Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Odborníci se domnívají, že přemnožení těchto komárů v Česku není pravděpodobné. "Na našem území se nevyskytují trvale, a proto nehrozí ani jejich přemnožení,“ tvrdí Ivo Rudolf z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: