Pašeračka Tereza se ze strachu z horečky dengue schovává v cele. Odborník, který nemoc prodělal, popsal příznaky a následky

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2021

Češka Tereza Hlůšková (25), která si v pákistánském vězení odpykává trest 8 let a 8 měsíců za pašování téměř 10 kilogramů heroinu, se začala schovávat ve své cele. Země se totiž aktuálně potýká s šířením horečky dengue a pašeračka se obává nákazy. Virus, který tuto nemoc způsobuje, přitom přenášejí komáři. Odborník na komáry, který nemoc shodou okolností prodělal, popsal, čemu by Tereza mohla čelit. "Zničehonic dostanete vysoké horečky, můžete mít třes a bolí vás celý člověk," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič.

Zatímco celý svět bojuje s pandemií koronaviru, v Pákistánu se kromě nemoci covid-19 nebezpečně rychle šíří i horečka dengue. "Během čtyřiadvaceti hodin bylo v Láhauru zaznamenáno až 179 případů horečky dengue. Nemoc je na vzestupu poslední dva týdny," řekl pákistánský novinář deníku Blesk. Věznice, ve které se nachází Tereza Hlůšková, měla podniknout patřičná opatření.

Česká pašeračka doufá, že se brzy dostane domů, v pákistánské věznici o sebe má často strach. Z obav z horečky dengue se dokonce co nejvíce izoluje ve své cele. "Tereza nevychází večer ze své cely. Obává se horečky dengue," doplnil novinář.

Podle odborníka může být izolace v cele k ničemu. "Ona se může schovávat, jak chce. Tohle nedostanete tím, že se budete objímat s někým, kdo horečku dengue má. Přenáší to komár tygrovaný, ten jí může do cely zaletět," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič, odborník na komáry, který chorobu sám prodělal.

Ivan Gelbič popsal, jak se tato nemoc projevuje a co způsobuje v momentě, kdy odeznívá. "Zničehonic dostanete vysoké horečky, můžete mít třes a bolí vás celý člověk tak, že nevíte, co si s tím počít. Když pak ta choroba odeznívá, hrozným způsobem vás svědí dlaně a chodidla," vysvětlil uznávaný entomolog pro ŽivotvČesku.cz, jaké jsou příznaky. Tato nemoc má ale i své dlouhodobé následky.

"Co se týká následků, tak já jsem toho typickým příkladem a následky mám. Nabouralo mi to metabolismus, pořád jsem pod kontrolou a musím brát různé prášky. Horečku dengue jsem prodělal na Kubě, kde byl lékařem na ambasádě Pavel Kantorek. Ten mě upozornil na to, že mohu mít následky na játrech, na rovnovážném ústrojí nebo to také může zanechat celkově následky na celém člověku," dodal Ivan Gelbič pro ŽivotvČesku.cz, co by Tereze hrozilo, pokud by se horečkou dengue nakazila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.