Další rána pro Češku v Pákistánu. Mluvčí ministerstva zahraničí promluvila o tom, co čeká Terezu Hlůškovou

Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2021

Osud Češky uvězněné v láhaurském vězení Kot Lakhpat zůstává i nadále v rukou pákistánských úřadů. Pětadvacetiletá Tereza Hlůšková prožívá nejtěžší roky života v prostředí tvrdých podmínek tamní vazby, kde si odpykává trest za pašování téměř deseti kilogramů tvrdých drog. Ani tentokrát její odvolací soud nevyšel a následující kroky právníků jsou jasné. "Nový termín stání byl stanoven na 18. října, nicméně pan Dogar, jeden z advokátů, avizoval, že se pokusí přesunout jednání už o týden dříve," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Uplynuly už více jak tři roky, co byla Tereza Hlůšková zadržena na letišti v Láhauru, městě provincie Paňdžáb, kvůli přechovávání obrovského množství heroinu. Jinde ve světě by byl trest možná o něco mírnější, ale pákistánská legislativa je k trestným činům tohoto typu velmi tvrdá a nekompromisní. Před soudem si Češka vyslechla verdikt, který ji poslal na téměř devět let za mříže. Věznice Kot Lakhpat je přitom jednou z nechvalně známých pro své špatné podmínky a také kvůli skutečnosti, že pojímá mnohonásobně více vězňů, než pro jaké má vytvořené kapacity.

Rodačka z Česka se hned několikrát odvolala, avšak bezúspěšně. Poslední pokus o stání u odvolacího soudu proběhl v pondělí 4. října, ale ani tentokrát na mladou blondýnku nedošla řada a případ byl odročen. Terezu Hlůškovou přitom zastupuje dvojice známých právnických es – Saif ul Malúk a Asghar Dogar.

"Slyšení za účasti zástupce konzula bylo opět odročeno a na žádné odvolání nepřišla řada. Nový termín byl stanoven na 18. října, nicméně pan Dogar, jeden z advokátů, avizoval, že se pokusí to jednání přesunout již na 11. října. O důvodech odročení slyšení nevíme, důvody bohužel neznáme. Stejně tak zatím nelze předjímat, jestli dané žádosti o přesunutí o týden dříve bude vyhověno, nebo nikoliv. To opravdu záleží na pákistánských úřadech," vyjádřila se tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.