Další rok školní docházky pro děti kvůli koronaviru: Ministerstvo se tomu chce vyhnout

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2020

Byla by to revoluce, která by od základů změnila české školství. Jenže vzdělávací systém už nyní radikálně mění epidemie koronaviru. Objevují se hlasy, že dětem na školách by se měl přidat další ročník, protože distanční výuka je nedostačující. Ministerstvo školství má své stanovisko k návrhu na prodloužení školní docházky a jeho mluvčí Aneta Lednová pro ŽivotvČesku.cz řekla, co je hlavní prioritou.

Už na jaře při první vlně koronaviru se objevovaly hlasy, zda celý školní rok nezrušit a nezačít v září znovu. Už tehdy však experti z řad lékařů varovali, že na podzim tu může být druhá vlna. Máme tu říjen, Česká republika prohrává boj s koronavirem, mění se ministři a nikdo neví, kdy se podaří negativní vývoj zlomit. V tuto chvíli se nezdá reálné, že by se žáci základních a středních škol vrátili v listopadu do školních lavic. A znovu se objevují návrhy, jak se s problémem ve školách vypořádat. 

Známý právník Pavel Hasenkopf se na svém facebookovém profilu zeptal, zda už někoho napadlo, že by se dětem na základních a středních školách přidal další rok docházky. "Jelo by se na směny. Odpoledne je většina učeben prázdných," upřesňuje návrh Hasenkopf. Do škol by mohli být kromě učitelů povoláni také studenti pedagogicky fakult.

Jaký má názor k radikálnímu řešení v tuto chvíli ministerstvo školství? "V současné době je pro ministerstvo prioritou podpora výuky distančním způsobem a příprava na návrat žáků a studentů do škol. Pevně věříme, že se situace bude vyvíjet uspokojivě a bude tak možné postupně vrátit do prezenční výuky všechny stupně vzdělávací soustavy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.