Další sortiment, u něhož cena letí nahoru. Ekonom Štěpán Křeček uvedl, o kolik si rodiny s dětmi připlatí za Mikuláše

Obchod - ilustrační snímek
Obchod – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

Zdražování se netýká jen energií či cen pohonných hmot, ale také jídla. Nemalý skok v cenách lze pozorovat i u sladkostí a je tak nad slunce jasné, že letošní mikulášská nadílka pro děti nebude zrovna levnou záležitostí. Největší nárůst cen je pak možné oproti předchozím letům sledovat především u produktů z kvalitní čokolády. "Je bohužel smutným faktem, že i Mikuláš bude letos výrazně dražší, než tomu bylo v minulých letech. Bude to zhruba o desetinu," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a upozornil, co dalšího je u cukrovinek kromě ceny třeba sledovat.

Už 6. prosince bude Svátek svatého Mikuláše. Den před ním domácnosti tradičně obchází Mikuláš ve společnosti čerta a anděla, aby dětem za dobré chování dal sladkou nadílku. Letos se rodiče za pytlík dobrot takzvaně plácnou přes kapsu, protože zdražování se nevyhnulo ani cukrovinkám. Redakcí oslovený ekonom popsal, co má na zdražení vliv.

"My jsme viděli zajímavou situaci, kdy se po dlouhé době před několika lety zrušily v Evropě kvóty na cukr, což vedlo k tomu, že cukrovary navýšily svou produkci. Bohužel to často vedlo k jejich likvidaci, takže na trhu bylo obrovské množství cukru, což vedlo k jeho propadu a pro některé cukrovary to byla existenciální záležitost. My jsme nyní v situaci, kdy se to přehnalo, některé cukrovary odešly z trhu a produkce se dostala k normálu," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, podle nějž bude možné největší rozdíly v cenách pozorovat u kvalitní čokolády.

Upozorňuje však, že statistiky jsou nepřesné, protože jsou do nich zahrnuty pouze ceny. Nepočítají pak například se snížením gramáže u jednotlivých produktů. Letošní mikulášská nadílka proto může ve výsledku být ještě o něco dražší.

"Postupně vidíme, jak narůstá cena cukru. Potom vidíme, že i kakao je další z komodit, kde dochází k nárůstu v cenách. V neposlední řadě i ty cukrovinky je potřeba nějak vyrobit, ty výrobní náklady, jako jsou energie, pracovní síla, obalové materiály, také narůstají. Je bohužel smutným faktem, že i Mikuláš bude letos výrazně dražší, než tomu bylo v minulých letech. Bude to zhruba o desetinu dražší. Bohužel statistiky v tom někdy nejsou přesné, protože dojde třeba k tomu, že se balení zmenší i zdraží, ale ve statistikách se udává jen nárůst ceny a nezohledňuje se přepočet na množství daného výrobku. Bohužel to faktické zdražení je větší, než se udává a myslím si, že reálně se bude pohybovat kolem 10 procent z průměru. U kvalitních čokolád může být zdražení i okolo 15 procent," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Ekonom apeluje na spotřebitele, aby kromě ceny produktu sledovali i jeho gramáž a složení. Někteří výrobci například nezvýší cenu svého výrobku, ale sníží jeho gramáž, nebo dokonce nahradí kvalitní suroviny těmi méně kvalitními a levnějšími. Ačkoliv cena tak zůstává na první dojem stejná, ve skutečnosti je zboží dražší. V některých případech pak dochází ke kombinaci zdražení, snížení gramáže i výměny surovin.

"Chtěl bych upozornit všechny zákazníky na to, že se zdražuje nejpoctivějším způsobem. Spočívá to v tom, že se nic nezmění, ale jen se zvýší cena. Ale pozor na to, jsou i další formy zdražování, které vidíme u některých produktů. Například někdy dochází ke snižování gramáže daného výrobku, takže i když je za zdánlivě stejnou cenu, mnohdy je ho o dost méně a tím se stává dražším. Úplně ta nejhorší forma zdražování, které jsme na trhu bohužel také svědky, je, že se najednou do výrobku, který se pořád stejně jmenuje a má stejný obal, začnou dávat méně kvalitní suroviny. Například pravé kakao se nahrazuje různými náhražkami, místo vanilky se dává výrazně levnější vanilín, místo cukru glukózovo-fruktózový sirup a podobně. To je jedna z forem zdražování, kdy se snižuje kvalita a výrobek stojí stále stejně. Na to si určitě musí spotřebitelé dát pozor. To cenové zdražování je ještě milosrdné, někdy to skryté zdražování je ještě daleko horší," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.