Další trik některých Čechů, jak obejít povinnost nošení respirátorů či nanoroušek. Promluvil expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2021

Epidemie koronaviru v Česku i kvůli šířící se britské mutaci sílí, nemocnice se musí starat o rekordní počet pacientů s covidem ve vážném stavu. Vláda tak nařídí od půlnoci na úterý uplatnění kvalitnější ochrany dýchacích cest v místech, kde je větší koncentrace lidí. Ovšem řada Čechů už teď na sociálních sítích se chlubí tím, jak lze nařízení obcházet a nekupovat si tak respirátory či nanoroušky. "Pakliže se někomu libí žít v opatřeních a nesmět se scházet, tak chápu, že se snaží nařízení sabotovat," řekl pro ŽivotvĆesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (62), který nařízení státu vnímá kladně.

Respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky na sobě mají být od půlnoci na úterý povinné v obchodech či veřejné dopravě, možná i na pracovištích. Povinnost důsledněji si chránit ústa a nos se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště.

Za dostatečnou ochranu už nebudou považovány šály, nákrčníky či textilní roušky, které si často lidé šili sami doma. Na sociálních sítích se ale někteří lidé chlubí tím, jak nařízení lze jednoduše obejít. A to třeba tak, že na roušku vyrobenou ze záclony či jiného materiálu lze našít cedulku z nanoroušky. Ochrana úst a nosu se tak bude tvářit jako nanorouška.

Být kretén není jen tak, ono to někdy vyžaduje spoustu práce.

Zveřejnil(a) Václav Ž. Dvořák dne Neděle 21. února 2021

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy takoví lidé škodí obecně nejen sobě, ale celé společnosti.

"Samozřejmě, že to cesta není. Je to nesmysl. Pakliže se někomu libí žít v restrikcích, tak chápu, že se snaží sabotovat protiepidemická opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že naopak by lidé měli dodržovat daná pravidla, aby se podařilo epidemii zvládnout a co nejrychleji se tak vrátit zpět do běžného života.

V Česku platí mimořádná omezení volného pohybu i každodenních aktivit a nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Politici apelují, aby lidé omezili kontakty a setkávání s ostatními na nezbytné minimum. 

Pokud se nemocnice dostanou do situace, kdy budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči, musela by se přijmout drakonická opatření proti šíření covidu-19. V debatě televize CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). V takové situaci ale podle něj Česko zatím není. Ministr v debatě zopakoval, že pokud budou platná opatření fungovat, pak není nutné je zpřísňovat. Od toho se odvíjí i to, jak se k opatřením postaví lidé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.