Další tvrdá opatření by pro restaurace byla likvidační, říká porotce známé soutěže Radek Kašpárek

Radek Kašpárek
Radek Kašpárek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2020

Šéfkuchař ze známé televizní soutěže o vaření a spolumajitel proslavené restaurace v pražské metropoli Radek Kašpárek (39) má obavy, že pokud by vláda nařídila další tvrdá opatření v souvislosti se zamezením šíření koronaviru, mohou být nejen pro něj, ale i řadu dalších provozovatelů restaurací likvidační. "Mám obavy stejně jako další," řekl pro ŽivotvĆesku.cz.

Uzavření provozoven restaurací v jarních měsících bylo pro řadu restaurací ekonomicky obtížné. Některé restaurace nepřežily. Uznávaný michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek se netají tím, že měsíční ztráty se tehdy vyšplhaly až k milionu korun.

V současnosti je situace opět nepříznivá. Počty nakažených jsou exponenciální a vláda pozvolna přitvrzuje v opatřeních. I když se zatím výrazně netýkají restauračních zařízení, majitelé provozoven žijí v obavách.

"Pokud by se situace, kdy bychom museli uzavřít restauraci, opakovala, tak nejen pro nás by byla likvidační. Situace není příznivá pro nikoho, dotýká se nejen návštěvnosti provozoven, kdy jsme přišli o zahraniční klientelu, ale celkově psychologický efekt, kdy se lidi bojí někam chodit, se logicky podepisuje na návštěvnosti. Věřím, že situace se zlepší a nedojde k nejhoršímu scénáři. Sotva jsme se vzpamatovali z jarních opatření, ta další by pro nás měla drastické následky," řekl pro ŽivotvČesku.cz Kašpárek, kterého lidé mají zapsaného v paměti coby nekompromisního potoce v soutěži MasterChef.

Od pátku v Česku platí hned několik nových opatření. Pokud jde o nařízení týkající se omezené provozní doby stravovacích podniků, tak od půlnoci musí mít restaurace, bary, diskotéky i kluby povinně zavřeno do šesté hodiny ranní.

Ministr Vojtěch opatření odůvodnil vysokým počtem nakažených mladých lidí. Nikdo v tuto chvíli ale nedokáže vyhodnotit, jak bude situace dramatická v dalších týdnech a jaká vládní opatření budou uplatněna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.