Daniel Hůlka odložil cestu na Hrad. Nemohu si vzít na svědomí jakýkoli případný zásah proti lidem, vysvětlil

Zpěvák Daniel Hůlka
Zpěvák Daniel Hůlka
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Zpěvák Daniel Hůlka (52), charismatická osobnost české hudební scény, před nedávnem poslal otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi (76). V něm vyjádřil nepochopení k chování a vyjadřování hlavy státu a oficiálně ukončil svou osobní podporu a především přátelství, které oba spojovalo. V den státního svátku chtěl vrátit i státní vyznamenání, ale nakonec s tím musí počkat.

Muzikálový a operní zpěvák Daniel Hůlka choval vůči prezidentovi Zemanovi velký respekt a v předchozích letech ho výrazně podporoval při jeho kampaních i kandidatuře na prezidenta České republiky. Ale jejich přátelství skončilo kvůli projevu Miloše Zemana, který se nevhodně vyjádřil k umělcům a v době nelehké situace v zemi jeho slova nevyjadřovala příliš podpory. Na základě toho se Hůlka rozhodl vrátit státní vyznamenání, které od něj převzal během slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě v říjnu roku 2016. Jenže plány mu překazila aktuální vládní opatření.

"Jak všichni víme, vláda opět přitvrdila ve svých nařízeních. Jsem rád, když v této době kdokoliv vyjádří svůj nesouhlas s omezováním lidských práv a svobod. Jsem však toho názoru, že účast na veřejných shromážděních se nyní může obrátit proti nám všem (viz např. poslední větší demonstrace 18. října na Staroměstském náměstí). Vzhledem k náladě, která v naší zemi panuje, jsem přesvědčen o tom, že je třeba hledat jiná konstruktivní řešení. Proto jsem se rozhodl zrušit dnešní plánovanou procházku," vyjádřil se zpěvák na sociálních sítích.

Milí přátelé, jak všichni víme, vláda opět přitvrdila ve svých nařízeních. Jsem rád, když v této době kdokoliv vyjádří...

Zveřejnil(a) Daniel Hůlka - Oficiální dne Středa 28. října 2020

Pokusil se vysvětlit důvody, které ho vedly k tomu, aby plánovanou cestu na Pražský hrad nakonec zrušil. Záleží mu také na tom, aby se kvůli němu někteří lidé nedostali do potíží. "Procházku z Vyšehradu na Pražský hrad jsem avizoval v době zveřejnění otevřeného dopisu prezidentovi, kdy jsme se ještě mohli relativně svobodně scházet a shromažďovat. Původním záměrem bylo vytvořit průvod těch, kteří stejně jako já nesouhlasí s jednáním čelních představitelů naší země během tzv. koronavirové krize. Když vláda přitvrdila, udělal jsem z veřejné procházky neveřejnou a mnoho z vás mi psalo, že se ke mně »náhodně« připojí. Mezitím vláda opatření opět zpřísnila a já si nemohu vzít na svědomí jakýkoli případný zásah proti lidem, kteří by se ke mně (byť »náhodou«) přidali," dodal Daniel Hůlka na závěr svého oficiálního vyjádření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.