Daniel Landa chce bránit Česko proti covidové diktatuře. O spolupráci s ním promluvil renomovaný právník

Právník Tomáš Nielsen
Právník Tomáš Nielsen
Foto: Se svolením Tomáše Nielsena
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2021

Zpěvák, skladatel a aktivista Daniel Landa (52) výrazně vystupuje proti plošným opatřením, která vydává ministerstvo zdravotnictví. Daniel Landa volá po tom, aby se veřejnost spojila proti zdravotní diktatuře a ke spolupráci pozval právníky, kteří proti opatřením ministerstva zdravotnictví bojují právní cestou. Mezi nimi i členy institutu Pro Libertate (Institut práva a občanských svobod). O spolupráci pro ŽivotČesku.cz promluvil právník Tomáš Nielsen. "Je důležité sjednocovat lidi, kteří se dívají kriticky na to, co se nyní v Česku děje," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník.

Daniel Landa dlouhodobě vystupuje proti tomu, jakým způsobem vláda nastavuje plošná opatření při boji s koronavirem. To má zpěvák a kontroverzní aktivista společné s uskupením právníků sdružených v Pro Libertate - Institut práva a občanských svobod i řadou dalších veřejně vystupujících advokátek a advokátů, kteří jsou přesvědčeni, že při řešení covidové krize dochází k protiústavnímu omezování práv jednotlivců. Daniel Landa a skupina právníků nyní oznámili spolupráci, o které pro ŽivotvČesku.cz promluvil Právník roku 2018 Tomáš Nielsen.

Pane doktore, jak ke spolupráci s Danielem Landou došlo a co si od společného postupu slibujete?

Mám pocit, že Daniel Landa je jednou z mála osobností, kterým se daří dávat dohromady skupiny lidí, včetně odborníků, kteří se staví za podobné hodnoty jako náš institut Pro Libertate. Když jsem měl možnost se s jeho iniciativou seznámit, tak jsem neváhal a šel do toho. Vnímám to jako iniciativu dát dohromady právníky, kteří dlouhodobě vystupují proti opatřením ministerstva zdravotnictví a pokusit se koordinovat své aktivity. Podobně to Daniel Landa v minulosti udělal s odborníky z řad epidemiologů, lékařů a ekonomů. Pro mě je důležité, aby se lidé dávali dohromady a dařilo se je sjednocovat, aby si vyměňovali názory a diskutovali s ostatními. Nemyslím si, že by proti sobě stály dvě skupiny – příznivci opatření a tzv. antivaxeři. Ve společnosti existuje řada názorových proudů a podle mě je potřeba je spíš spojovat, než stavět proti sobě. I mezi námi panují různé názory, ale jsme lidé, kteří se dívají kriticky na to, co se nyní děje. Ta situace v Česku je podle mě závažná.

Počítáte tedy s tím, že budete pro Daniela Landu zajišťovat právní rady? Tak by ta spolupráce měla probíhat?

Já jeho osobu vnímám hlavně jako člověka, který zřejmě jako jediný dokázal přivést pana profesora Jiřího Berana, docenta Miroslava Ševčíka či imunologa Jaroslava Svobodu k diskuzi s poslanci a členy vlády. Nyní podobným způsobem dává dohromady právníky a další lidi. On je celorepublikově známá osobnost a já jsem rád, že máme možnost se mezi sebou bavit a koordinovat postup.

Daniel Landa je již od dob působení ve skupině Orlík vnímán jako výrazně kontroverzní osobnost. Nemáte obavy, že se další spoupráce s ním obrátí proti vám a vašemu veřejnému působení?

Strach z nálepkování určitě vnímám, je to účinný nástroj proti kritikům. Uvědomuji si, že pověst Daniela Landy je mezi lidmi kontroverzní. Na straně druhé to, co jsem zaznamenal z komunikace s ním a ze setkání právníků, tak to bylo věnováno čistě těm bodům, kde si rozumíme. Možná to nějaké riziko může představovat, myslím si ale, že riziko pro Českou republiku a demokracii, které nyní zažíváme, je nesrovnatelně významnější a je tak třeba soustředit se na to, co nás spojuje, ne rozděluje. Nechci hrát linii nálepkování a nemám právo Daniela Landu soudit nebo obhajovat, myslím si ale, že stejně jako každý z nás prodělal historicky poměrně velký vývoj. Je potřeba spolupracovat a musím říct, že pokud své jméno s iniciativami Daniela Landy spojily takové špičky ve svých oborech jako pan profesor Jiří Beran, pan doktor Jaroslav Svoboda nebo pan docent Miroslav Ševčík, nevím, proč bych se toho měl bát já.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.