Datový inženýr Petr Ludwig: Umělá inteligence začíná postupně ovlivňovat téměř všechny obory
Rozhovor: V současnosti je umělá inteligence (AI) na vrcholu pozornosti všech - tedy nejen veřejnosti, médií, ale i vědeckých kruhů. Jde o pokrok - fenomén, který je čím dál více využíván prakticky ve všech oborech. Pro ŽivotvČesku.cz v současnosti o největším trendu promluvil v rozhovoru podnikatel, datový inženýr a uznávaný spisovatel Petr Ludwig.
Petře, v současnosti je umělá inteligence výrazný a významný fenomén. Zajímá mě, na jaké je v současnosti úrovni vaším pohledem a kde se nejvíce využívá a jakým způsobem?
Žijeme ve světě, kde umělá inteligence začíná postupně ovlivňovat téměř všechny obory - od vývoje nových léků a analýzu lidského genomu přes rozpoznávání řeči, překlady až po algoritmy sociálních sítí a analýzy velkých dat. Bohužel se začínají objevovat i neetické příklady, jako je generování falešných zpráv či nových způsobů těžko rozpoznatelných podvodů.
Mnozí si představují, jak bude vypadat svět s umělou inteligencí?
Svět s masivním nasazením AI bude v něčem lepší. Možná se brzy dožijeme léků na dosud těžko léčitelné nemoci či větší individualizaci léčby podle našich genů. Asistenti postavení na velkých jazykových modelech nám usnadní repetitivní práci a umožní lidem získat více času na práci s větší přidanou hodnotou. Zároveň mnoho rizik nedokážeme domyslet a určitá míra opatrnosti je namístě. Například autoritativní režimy vybavené umělou inteligencí na rozpoznávání obličejů a vzorců chování, jako již nyní třeba Čína, budou jen těžko deformovatelné zevnitř. Utopie a dystopie se bude odehrávat současně a pomyslný boj dobra se zlem bude díky novým technologiím na steroidech.
Vy pořádáte přednášky o AI, jaká otázka je od posluchačů nejčastější?
Nejčastěji řešíme praktické využití již dnes. Jak si ušetřit práci na psaní e-mailů v angličtině, generování kreativních nápadů či automatizaci firemních procesů. Časté dotazy jsou také o tom, jak například umělou inteligenci zapojit do vzdělávání a učení. Hodně se řeší, zda a jak umožnit umělou inteligenci používat studentům.
Do budoucna bude vaším pohledem AI nějakým způsobem regulována?
Regulace je nyní možná jen těžko. Svět je globální a technologicky propojený. Pokud něco budeme regulovat v EU, tak státy jako Rusko či Čína rozhodně podobnou cestou nepůjdou. Může nám to tedy omezit možnost být ve vývoji napřed. Můžeme si tedy pomyslně střelit vlastní nohy. Vzhledem k tomu, že jsme ještě smysluplně nedokázali regulovat sociální sítě, tak si o smysluplné regulaci AI nedělám iluze.
Často slyším, že v budoucnu, kdo nebude ovládat AI, pro něj bude obtížné se uplatnit na trhu práce?
V minulém týdnu k tématu vyšla rozsáhlá studie IBM. Závěry analýzy jsou, že až 40 procent pracovní síly se bude muset v příštích třech letech přeškolit v důsledku implementace umělé inteligence a automatizace. Až 83 procent vedoucích pracovníků si myslí, že generativní umělá inteligence kompletně změní způsob, jakým jejich organizace fungují. Nelze stavět firmy zítřka na dovednostech z včerejška. Naprosto klíčové shrnutí studie je, že AI nenahradí lidi. Lidi, kteří budou umět AI používat, ale nahradí lidi, kteří ji umět používat nebudou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.