Dcera Martina Zacha oslavila 3 měsíce. Bývalý Muž roku promluvil, jak náročné je pro něj jako pro handicapovaného vychovávat dvě děti

Se svolením Martina Zacha
Muž roku Martin Zach
Foto: Se svolením Martina Zacha
Alžběta Staňková | Redaktorka
alzbeta.stankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 23. 1. 2022

Bývalý Muž roku a nyní reprezentant ČR v paraatletice Martin Zach (35) navzdory svému handicapu vychovává s manželkou dvě děti. Mladší z nich, dcera Beátka, právě oslavila tři měsíce. Pro ŽivotvČesku.cz sympatický sportovec prozradil, jak rodičovství prožívá a jak jej zvládá jako vozíčkář. "Jako rodina se dokonce zvládneme vypravit i ven," pochlubil se.

Moment, kdy se člověk stane z rodiče jedináčka rodičem sourozenců, bývá pro řadu rodin zatěžkávací zkouškou. Martin Zach a jeho žena Martina to ale zvládají na jedničku. "Máme štěstí v tom, že obě děti jsou hrozně hodné. Beátka nevyžaduje nějak extrémně moc péče, je to hodné miminko," popsal sportovec pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho malá princezna naštěstí dobře jí i spí, své rodiče tedy příliš nevyčerpává.

Manželé Zachovi nemusí řešit ani sourozenecké vztahy. Malý Adrian (2) totiž svou sestřičku miluje. "Syn je super, stará se. Sestru uklidňuje, když pláče, chodí ji pohoupat, nebo jí třeba podává dudlíček," rozněžnil se Martin Zach pro ŽivotvČesku.cz a k tomu uvedl, že je opravdu velmi šťastný za to, jakou rodinu má. A i když by se mohlo zdát, že jako vozíčkář si ji příliš neužije, opak je pravdou.

"Když chceme jít ven, tak já jedu na vozíku, syna vezmu na klín a na manželku tak zbyde opravdu jen kočárek," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Muž roku 2009. Malý Adrian je naštěstí rozumný, příliš rodičům na procházkách neutíká, díky tomu ho mohou vzít bez obav třeba na dětském odrážedle.

"Pokud jdeme na náročnější výlet, třeba na celý den do zoo nebo někam do terénu, tak si k vozíku přidělávám speciální pohon. Jsou to taková řídítka s motorem, takže se z vozíku stane v podstatě něco jako motorka. A díky tomu se dostanu úplně všude," pochvaloval si Martin Zach zlepšovák, který mu výrazně zjednodušuje život.

Poté, co se Martin Zach stal Mužem roku, měl našlápnuto na úspěšnou kariéru nejen coby model. Bohužel si svůj titul příliš neužil, krátce po soutěži totiž utrpěl vážný úraz, který jej upoutal na invalidní vozík. Se svým osudem se smířil a s postižením se vyrovnal a naučil žít. Jednoduché to ale nebylo.

Po ochrnutí Martin Zach přehodnotil své životní cíle a priority a dostudoval vysokou školu, vrátil se k pohybu a stal se reprezentantem ČR v atletice pro handicapované. Kromě toho také podniká, jeho firma se specializuje na oblečení pro vozíčkáře.

Okamžiky štěstí prožívá modelka a finalistka soutěže Česká Miss 2009 Tereza Fajksová (32),...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu