Dědictví režiséra Jiřího Menzela: Archivní snímky z oscarového filmu Ostře sledované vlaky

Snímek získal ocenění v podobě Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Snímek získal ocenění v podobě Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2020

Jiří Menzel (†82) natočil ve svých nejlepších letech jeden filmový klenot za druhým. A rozhodně snímek Ostře sledované vlaky je pozoruhodným dílem, který získal v roce 1968 coby film Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Ostře sledované vlaky je československý film natočený pod režisérskou taktovkou Jiřího Menzela v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Příběh se odehrává v období protektorátu.

Děj snímku přibližuje příběh mladíka Miloše Hrmy, kterého si zahrál Václav Neckář a zaučuje se coby novopečený železničář na malé železniční stanici a zároveň prožívá nelehké období svého dospívání, to vše v kontextu konce druhé světové války.

Po neúspěšném pokusu o sebevraždu, a to kvůli milostným neúspěchům se však zaučí jak pro práci ve stanici, tak v intimním vztahu k ženě, kterou hraje Naďa Urbánková. Následně se zachová jako hrdina, když se rozhodne vyhodit do vzduchu muniční vlak. Při této amatérské diverzní akci však zahyne. Jde o snímek, který se řadí k národnímu filmovému děditství.

Legenda jménem Jiří Menzel

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora Bohumila Hrabala z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Koncem října 2004 se ve svých šestašedesáti letech oženil, během cesty po Asii si v Thajsku po pětileté známosti vzal o čtyřicet let mladší Olgu Kelymanovou (Menzelovou). 11. prosince 2008 se jeho manželce narodila dcera Anna Karolína, jejíž otec je režisér Jaroslav Brabec, později v roce 2015 se narodila Eva Maria.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018. V posledních letech měl Jiří Menzel vleklé zdravotní problémy, byl upoután na invalidní vozík, a jeho stav vyžadoval 24 hodinovou péči. Jiří Menzel zemřel 5. září 2020. Úmrtí oznámila na Facebooku jeho manželka.

Dne 5. září uplynul rok od odchodu režiséra Jiřího Menzela (†82). Dojemnou vzpomínku po ro...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu