Dědictví režiséra Jiřího Menzela: Archivní snímky z oscarového filmu Ostře sledované vlaky

Snímek získal ocenění v podobě Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Snímek získal ocenění v podobě Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2020

Jiří Menzel (†82) natočil ve svých nejlepších letech jeden filmový klenot za druhým. A rozhodně snímek Ostře sledované vlaky je pozoruhodným dílem, který získal v roce 1968 coby film Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Ostře sledované vlaky je československý film natočený pod režisérskou taktovkou Jiřího Menzela v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Příběh se odehrává v období protektorátu.

Děj snímku přibližuje příběh mladíka Miloše Hrmy, kterého si zahrál Václav Neckář a zaučuje se coby novopečený železničář na malé železniční stanici a zároveň prožívá nelehké období svého dospívání, to vše v kontextu konce druhé světové války.

Po neúspěšném pokusu o sebevraždu, a to kvůli milostným neúspěchům se však zaučí jak pro práci ve stanici, tak v intimním vztahu k ženě, kterou hraje Naďa Urbánková. Následně se zachová jako hrdina, když se rozhodne vyhodit do vzduchu muniční vlak. Při této amatérské diverzní akci však zahyne. Jde o snímek, který se řadí k národnímu filmovému děditství.

Legenda jménem Jiří Menzel

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora Bohumila Hrabala z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Koncem října 2004 se ve svých šestašedesáti letech oženil, během cesty po Asii si v Thajsku po pětileté známosti vzal o čtyřicet let mladší Olgu Kelymanovou (Menzelovou). 11. prosince 2008 se jeho manželce narodila dcera Anna Karolína, jejíž otec je režisér Jaroslav Brabec, později v roce 2015 se narodila Eva Maria.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018. V posledních letech měl Jiří Menzel vleklé zdravotní problémy, byl upoután na invalidní vozík, a jeho stav vyžadoval 24 hodinovou péči. Jiří Menzel zemřel 5. září 2020. Úmrtí oznámila na Facebooku jeho manželka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.