Delta si najde úplně každého neočkovaného. Vítězové voleb už musí jednat, je čas na tvrdé pokuty, říká lékař

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

Lékař Radek Mounajjed (50) z iniciativy Lékaři pomáhají Česku je přesvědčen, že v České republice boj s epidemií koronaviru komplikuje skutečnost, že jedna vláda odchází a druhá nastupuje. Při této výměně dochází podle lékaře ke ztrátě drahocenného času. "Přijde mi, že jedeme velmi rychle autem do zatáčky, je tam dvojitá čára, je vlhko na silnici a my nevíme, co je za rohem, ale celá společnost předjíždíme a doufáme, že nenarazíme," tímto příměrem pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed zhodnotil dramatický nárůst lidí, kteří jsou pozitivní či hospitalizovaní s onemocněním covid-19.

V pátek v České republice přibylo 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl opět více než dvakrát vyšší než ve stejný den v předchozím týdnu. Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem-19 bylo jen za posledních sedm dní zaznamenáno 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

"Myslím si, že vývoj čísel překvapil i největší pesimisty. To, co vidíme, jsou opravdu tragická čísla. Přijde mi, že jedeme velmi rychle autem do zatáčky, je tam dvojitá čára, je vlhko na silnici a my nevíme, co je za rohem, ale celá společnost předjíždíme a doufáme, že nenarazíme, to ale nikdo nedokáže předvídat. Přitom existují dvě jednoduché cesty, jak tomu čelit, to je vakcína a respirátory. Nesmyslnou kampaň proti očkování ale vedou některá média a různí koronašarlatáni," zhodnotil říjnový vývoj epidemie pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed s tím, že ho šokuje, jak se společnost staví k používání respirátorů.

"Respirátory se úplně odhodily, podívejme se, jak se třeba slavilo po volbách u některých politických stran... To je signál do celé společnosti. Představte si, že tady máme zločinecký gang, který zabil už třicet tisíc lidí, teď se ten gang znovu probouzí, každý den v průměru zabije deset lidí, ale my říkáme, že je to dobré, že se nic neděje, ani se nevolá po respirátorech a čeká se, jak se to vyvine. Nejhorší je, že delta a delta plus si najdou každého neočkovaného, doběhnou všechny lidi bez vakcíny," vyjádřil svůj pohled na situaci pro ŽivotvČesku.cz lékař, který je přesvědčen, že rázný postup v boji proti epidemii vázne i kvůli tomu, že dochází k předávání moci na vládní úrovni.

"V tuhle chvíli by se mělo zahodit politikaření a začít kontinuálně předávat moc. Tady není žádná linie podle politické příslušnosti, tady by měli vítězové voleb zasednout se současnou vládou a začít říkat, co se nastaví a bude se v tom dál pokračovat, říct, co nefunguje a proč se to nastavovat nebude... Není možné, že tady ještě tři týdny někdo bude vládnout a vítězové voleb řeknou, že ještě nic neví, protože ještě nejsou na řadě," sdělil pro ŽivotvČesku.cz svůj názor odborník. Zároveň zdůraznil, že jedna věc je něco nařídit formou vládních opatření, druhá pak důsledná kontrola dodržování opatření a případná penalizace prohřešků.

"Kdo je bez očkování a jde do nemocnice, tak má velkou šanci, že skončí na JIP. Zapomínáme, že delta a delta plus jsou co se týče agresivity úplně jiné viry, než byly v počátku epidemie. Máme efektivní nástroj v podobě očkování a mě úplně děsí, že lidé pořád bádají, zda se mají nechat očkovat či nikoliv. Odpůrci říkají, že není stoprocentní jistota, to je ale to samé jako jízda na červenou. Když zastavíte v křižovatce na červenou a máte na sobě bezpečností pás, tak je velmi malá pravděpodobnost, že budete součástí dopravní nehody. Když do křižovatky vjedete na červenou bez pásů, tak je velká pravděpodobnost, že nehoda bude smrtelná," přirovnal Radek Mounajjed, jaké riziko představuje pro některé jedince další vlna epidemie v souvislosti s tím, že odmítají očkování.

"Lidé nad očkováním pořád bádají a přemýšlí, ale na to není vhodná doba. Nyní by se tvrdě, plošně a bez kompromisů měly zavést respirátory, kdo je nebude nosit, tak ho tvrdě pokutovat. Zároveň tvrdě kontrolovat certifikáty ohledně očkování a testování, když se zjistí, že pořadatel nějaké akce to nekontroluje, tak by měl platit obrovskou pokutu, po dobrém to nejde a nakonec ten účet zaplatí zase všichni daňoví poplatníci. Vezměte si, kolik lidí se pohybuje v MHD s respirátorem pod nosem, kolik lidí vstupuje do obchodů bez respirátorů... Další věc je, že se netestují plošně děti ve školách, to bych nařídil hned. Všechny politické špičky by měly vyzvat své voliče a stoupence k očkování a k používání respirátorů. Lidé, kteří byli očkovaní dávno, by měli jít na posilující třetí dávku. Musíme sledovat, co se děje například v Izraeli, tam u lidí, kteří ji dostali, kleslo významně riziko, že skončí v nemocnici," dodal svůj pohled a postoj k dramatické situaci ohledně zvyšujících se počtů pozitivních případů pro ŽivotvČesku.cz lékař Radek Mounajjed.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.