Deštivé dny se změní na prosluněný víkend. Kdy a kde začnou růst houby, popsala Dagmar Honsová

Houby - ilustrační foto
Houby – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Bohatý na srážky a také nejchladnější z celého týdne, takový bude čtvrtek, kdy počasí ovlivňuje okluzní fronta. Předpověď očekává zataženo až oblačno, zpočátku místy a postupně na celém území déšť nebo přeháňky, na východě území i bouřky. "Denní teploty vystoupí jen na 17 až 22 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová a dodala, jaký mají propršené dny vliv na růst hub.

Po deštivém týdnu začínají podle Dagmar Honsové růst houby s odstupem 8 až 12 dní. "Nejlépe jim vyhovuje relativně teplé a vlhké počasí, tedy teploty od 15 do 22 °C a občasný déšť nebo přeháňky. Platí, že čím je nižší rozdíl mezi minimálními ranními a maximálními denními teplotami, tím lépe," vysvětlila meteoroložka s tím, že nejdříve začínají růst v zastíněném prostředí v okolí potoků nebo v podmáčených lokalitách.

Některé houby jsou podle ní indikátorem čistoty vzduchu – například lišky, jiným zase svědčí vysoké teploty – například muchomůrce zelené. "S výjimkou severozápadu území, kde bylo v tomto týdnu srážek nejméně, je v příštím týdnu šance na plný košík na celém zbytku území republiky," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

V pátek bude podle předpovědi zataženo až oblačno, zpočátku dne na jihovýchodě území místy a postupně ojediněle déšť nebo přeháňky. Odpoledne a večer až polojasno a přeháňky pouze ojediněle. Ranní teploty 15 až 11 °C, na západě chladněji. Denní teploty 20 až 24 °C. "Víkend to ale změní a přinese pravé letní počasí," doplnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.