Děti se bojí, že půjdu do vězení, postěžoval si Jan Hamáček. Zhroucení ministra vnitra okomentoval Janek Kroupa

Reportér Janek Kroupa
Reportér Janek Kroupa
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2021

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) popsal, jaké dopady má vrbětická kauza a článek o vyjednávání s Ruskem na jeho rodinu. Jan Hamáček uvedl, že děti se ho ptají, zda půjde do vězení a že mu lidé vyhrožují smrtí. Hamáčkova reakce překvapila autora článku Janka Kroupu (46). "Přijde mi zarážející, že ministr vnitra se zhroutí strachy z nějakého článku. Chtěl bych podotknout, že mám také rodinu," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Hamáčkova slova reportér.

Ministr vnitra Jan Hamáček dál důrazně popírá, že by v Moskvě chystal politický obchod, na který upozornili novináři kolem Janka Kroupy. Informace webu Seznam Zprávy, že do Ruska chtěl odcestovat, aby vyjednal dodávku vakcíny Sputnik V za informace o explozích ve vrbětickém muničním skladě, považuje Hamáček za nesmyslné a vyfabulované.

"To, co napsal pan Kroupa ve svém článku, že jsem chtěl vyměnit Vrbětice nebo informace o tom, co se tady stalo, za vakcínu Sputnik, je naprosto absurdní a pan Kroupa pro to nemůže mít žádný důkaz, protože takový důkaz neexistuje. Kroupa se rozhodl publikovat naprosto nesmyslný článek, vyfabulovaný, neodzdrojovaný o jedné schůzce na ministerstvu vnitra," řekl Jan Hamáček pro Blesk.cz s tím, že článek nejvíce pomohl Rusku a zničil bezpečnostní snahy České republiky.

Podle Jana Hamáčka, který v době, kdy měl podle článku chystat cestu do Ruska, také zastával dočasně funkci ministra zahraničí, má kauza zdrcující dopad na jeho děti a rodinu. "Dopad na moje okolí je devastující. Děti se mě ptají, jestli půjdu do vězení, ptají se, jestli jsem něco provedl. Je to devastující, já to nikomu nepřeji. Začaly mi chodit stovky výhrůžných e-mailů, řeší to policie. Tam jsou výhrůžky smrtí, zabitím, takže opravdu ta situace kolem mě je napjatá," dodal Jan Hamáček s tím, že má ochranku.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala reportéra Seznam Zprávy Janka Kroupu s dotazem, co říká na Hamáčkova slova o dopadu vrbětické kauzy na ministrovu rodinu. "Je mi samozřejmě líto všech dětí a všech rodin. Přijde mi ale zarážející, že ministr vnitra se zhroutí strachy z nějakého článku. Chtěl bych podotknout, že mám také rodinu. Více k tomu říkat nebudu," uvedl Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz.

Jan Hamáček také veřejně prohlásil, že na autory článku i na vydavatele podá žalobu. Požaduje odškodné 10 milionů korun, které v případě vítězství u soudu chce věnovat na charitu. V rozhovoru pro Blesk ministr připustil, že žalobu zatím nepodal. Jeho právníci připravují předžalobní výzvu. Pokud na ni web Seznam Zprávy nebude reagovat, je připraven jít k soudu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.