Discoland Ivana Jonáka byl místem hříchů plný celebrit i politiků. Takhle dnes vypadá podnik, který se proslavil v 90. letech

Autor: ŽivotvČesku | Discoland Sylvie
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Éra devadesátých let přinesla řadu skandálních kauz, kdy jednou z nich byl neblaze proslulý podnik Ivana Jonáka (†59) s názvem Discoland Sylvie. Hosty klubu se stala mimo jiné řada celebrit, které si v prostorách podniku svobodně užívaly. Výjimkou nebyly ani tváře české politické scény nebo podnikatelé s pochybnou minulostí. Dnes vypadá nemovitost zcela jinak, ale punc hříchu v místech zůstává nadále. Někdejší majitel a kontroverzní podnikatel zemřel v únoru 2016. "Tehdy mě to dost vzalo," řekl pro ŽivotvČesku.cz kamarád Jonáka DJ Uwa (50).

Discoland Sylvie hostil slavné a před začátkem nového milénia se stal hvězdným podnikem, který se v noci měnil v doupě svodů a nekalých praktik. Tehdejším majitelem byl Ivan Jonák, jehož popularita mezi známými tvářemi raketově rostla. Aby taky ne, když jim dopřával pole působnosti. Zavítaly tam osobnosti jako Vilém Čok (59), Tereza Pergnerová (47) nebo Petr Janda (79), ale i třeba Karel Gott (†80) a řada dalších známých jmen.

Jonákovy aktivity skončily poté, co byl obviněn z nájemné vraždy své manželky Ludviky, jež zemřela rukou neznámého střelce v roce 1994. Důvodem jeho hrůzné myšlenky byl právě Discoland Sylvie, o který se s ženou přel.

Až v roce 2014 byl propuštěn, nakonec si odpykal 18 let za mřížemi, přesto, že obvinění z vraždy odmítal. Návrat zpátky do výdělečného byznysu se mu ale nakonec nepovedl, protože doba se výrazně změnila. Hříšný podnik měl být dokonce zbourán, ale záchranou se stal v roce 2018 podnikatel Petr Michovský, majitel stavební firmy, který zaujal místo nového majitele.

"Diskotéka je o duchu, který vytváří majitel a Ivan ducha dokázal vytvořit. Seznámili jsme se v roce 1990, tehdy hledal dýdžeje. Řekl jsem mu, že jsem nejlepší v Česku, tehdy mi bylo devatenáct, a pokud mě tam nebude mít, skutečně o hodně přijde. Myslím, že se mu tehdy líbilo moje sebevědomí a tak jsme si plácli," popsal pro ŽivotvČesku.cz DJ Uwa, jak se seznámil s kontroverzním podnikatelem. Podnik byl následně otevřen v roce 1992.

"Tehdy byly peníze a každý se chtěl bavit. V tomto směru byl Discoland ideálním místem. Největší diskotéka, striptýz bar. Taky se tam vařilo a otevřeno bylo dvacet čtyři hodin denně," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz DJ Uwa, který tvrdí, že u Jonáka si klidně vydělal i desítky tisíc korun za noc. I po propuštění Jonáka na svobodu v roce 2014 s ním zůstal v úzkém kontaktu.

Dnes zůstává podnik zchátralý a je vidět, že se o něj už nikdo nestará. Oprýskané zdi a fasáda, malby na zdi od pouličních »umělců« a zrezivělé zábradlí. Zadní část je zarostlá zelení, která si žije svým životem. Místo už dávno není středem zájmu celebrit a slavných osobností a veškerá pozornost směřovaná k dřívějšímu hnízdu luxusu už je dávno pryč. Podle serveru Prazdnedomy.cz bylo horní patro v roce 2019 zrekonstruováno na byty, ale prostor diskotéky už nikdo nepoužívá. Ivan Jonák zemřel v únoru 2016 ve věku nedožitých 60 let, měl vážné zdravotní problémy – cizí zavinění policie vyloučila.

Discoland Sylvie
Discoland Sylvie
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.