Dívce z Jenštejna život zachránila bota: Mám o tom případu pochybnosti, říká o útoku chřestýše herpetolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

Tomáš Bublík na sebe upozornil v roce 2018, když dokázal v pražských Hlubočepích odchytnout smrtelně jedovatou mambu zelenou. Zeptali jsme se ho, co si myslí o případu, který se v pátek odehrál v Jenštejně. Osmiletou dívku tam měl kousnout had. Život dívce zachránily kotníčkové boty. "Mně ten příběh smysl nedává. Celé té věci tak, jak je prezentována, moc nevěřím," uvedl Bublík pro ŽivotvČesku.cz.

V pátek po 17. hodině vyjížděli středočeští záchranáři do Zlatnické ulice v obci Jenštejn na Praze východ. Tam bylo nahlášeno, že osmiletá dívka se zranila na zahradě u domu. Bylo nahlášeno, že dívku pravděpodobně kousl had.

Chovatel hadů Karel Kerouš pro Novinky.cz uvedl, že had dívku kousl přes botu. Nedostala tedy plný zásah, a to jí zřejmě zachránilo život. Podle dostupných informací dostala dívka v jedné z pražských nemocnic protijed a je mimo ohrožení života. Podle informací portálu Novinky.cz zdravotníci z rozboru krve určili, že dívku kousl chřestýš. 

"Dítě školního věku bylo uštknuto hadem. Naštěstí nebylo v přímém ohrožení života. Dítě bylo v době příjezdu záchranářů při vědomí a po ošetření transportováno do motolské nemocnice," řekla pro ŽivotvČesku.cz již v pátek mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Herpetolog Tomáš Bublík má o případu pochybnosti. "Pokud by to byl opravdu dvoumetrový chřestýš, který nemá vyoperované jedové žlázy, tak i stopové množství jedu by pro tu dívku bylo velmi nebezpečné a způsobilo by rozsáhlé nekrózy. Já prostě nevěřím tomu, že to byl chřestýš. A pokud ano, muselo by se jednat o tzv. suché kousnutí. To tihle hadi umí, kousnou, použijí jedové zuby, ale vědomě nevstříknou jed. Ale to je opravdu jen na teoretické bázi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Bublík.

"Jediné oddělení, která má k dispozici sérum tohoto typu, je na Karlově náměstí. A ti by určitě nepodali sérum dítěti, když neví, o jakého hada šlo," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Bublík s tím, že k případu nemá bližší data a čerpá jen z toho, co se dočetl v médiích.

"Podle mého názoru je to celé nesmysl. Od plus 3 stupňů Celsia nad nulou se had přestává hýbat, v nižších teplotách hyne. Teoreticky kdyby našel vhodný úkryt s teplotou neklesající pod 5 stupňů, tak je schopen se dožít jara. Ale moc celé té věci nevěřím," zopakoval pro ŽivotvČesku.cz oslovený expert s tím, že zprávy z médií bere v tuto chvíli spíše s rezervou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.